Саисијатски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сасијатски јазик
Застапен воТајван
Говорници4750 (2002)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3xsy

Сасијатски јазик — дел од подгрупата на формозански јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазикот го зборуваат околу 4.750 жители во Тајван.

Дијалекти и распространетост[уреди | уреди извор]

Територијата на која се зборува сасијатскиот јазик е мала и таа се наоѓа во северозападниот дел на Тајван. Јазикот има два главни дијалекта, и тоа:

  1. таиски
  2. тунгоски

Кулонскиот јазик, исчезнат формозански јазик, е сличен со сасијатскиот јазик. Денес јазикот воглавни го зборуваат постари лица, но има и мал број деца. Поголемиот број од Сасијатите зборуваат кинески или атајалски јазик. Иако јазикот има голем број на говорници, сепак истиот се смета за загрозен.

Користена литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]