Таоски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таоски јазик
Застапен воТајван
Говорници5 или 6 (2000)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-2map
ISO 639-3ssf

Таоскиот јазик или познат како саоски јазикформозански јазик кој го зборуваат Таоците во Тајван. Јазикот се смета за скоро изумрен бидејќи во 2000 година биле забележани само 5 или 6 говорници.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот ги имал следните дијалекти:

  • штафариски
  • бравбавски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Blust, R. A. (2003). Thao dictionary[1] Архивирано на 12 мај 2013 г.. Taipei: Institute of Linguistics (Preparatory Office), Academic Sinica.