Сирајаски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сирајаски јазик
Застапен воТајван
Подрачјејугозападен дел од државата
Координати22°58′N 120°18′E / 22.967° СГШ; 120.300° ИГД / 22.967; 120.300
Говорнициисчезнат, но има напори за оживување  
Јазично семејство
австронезиски
  • сирајаски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3fos
Предлошка:Infobox language/nonotice

Сирајаски јазикформозански јазик кој се зборувал во Тајван до крајот на 19 век. Денес во Тајван постојат неколку сирајаски заедници кои се обидуваат да го оживеат јазикот. Преку истражувања и предавања за јазикот, луѓето стануваат свесни за својот јазик. Денес, група деца во Шиншуа можат да зборуваат на сирајаски.[1]

Броеви[уреди | уреди извор]

Броевите во сирајаскиот јазик се формираат како на прикажаното во табелата:

обични редни
1 saat, sa-saat nawnamu
2 ruha, ru-ruha ka-ra-ruha
3 turu, tu-turu ka-ta-turu
4 xpat, pa-xpat ka-axpat
5 rima, ri-rima ka-ri-rima
6 nom, nə-nəm ka-annəm
7 pĭttu, pĭ-pĭttu ka-pa-pĭttu
8 kuixpa ka-kuixpa
9 matuda ka-matuda, ka-ma-matuda
10 saat kĭttiän ka-sasaat kĭttiän
Примери за поголеми броеви
12 saat kĭttiän äb ki ruha
14 saat kĭttiän äb ki pat
30 turu kĭttiän
60 nənnəm kĭttiän
99 matuda kĭttiän äb ki matuda
100 saat ka-ätux-an
4,000 xpat ka-tunnun-an
5,000 lima ka-tunnun-an

Примери[уреди | уреди извор]

Оче наш

Raman-jan ka ito-tounnoun kow ki vullu-vullum;
Pakou-titik-auh ta nanang-oho,
Pa-irou-au ta pei-sasou-an- oho,
Paamt-au ta kamoei-en-hou, mama tou tounnoun ki vullum, k'ma-hynna tou Naei
Ph'ei -kame wae'i k'atta ki paoul-ian ka mamsing.
Atta-ral-a ki kaeu-itting-en-hou ymiaen-an, mama ka attaral-kame ta ymiaen ki kaeu-itting-'niaen
Ka inei-kame dmyllough tou repung-an, ra haoumi-ei-kame ki littou.
Ka a'mouhou ta pei-sasou-an, ta pei-lpoug-han, ta keirang-en ki kidi tou yhkaquan myd-darynnough,
Amen


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Musu hapa Siraya Архивирано на 6 септември 2008 г.

Користена литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]