Седички јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седички јазик
Застапен воТајван
Подрачјецентрален и источен
Говорници4,750  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3trv

Седички јазикформозански јазик од групата на атајалски јазици. Јазикот се зборува во северен Тајван од Седиците и народот Труку. Јазикот го зборуваат околу 4,750 жители од нешто над 25,000 етнички припадници (Tsukida 2005).

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Седичкиот јазик е составен од три дијалекта. Амисите ги нарекуваат сите три дијалеки тароко.

 1. теруку - 20,000 членови.
 2. теуда - 2,500 членови.
 3. текедаја - 2,500 членови.

Броеви[уреди | уреди извор]

Обичните броеви во седичкиот јазик се:

 1. kingal
 2. deha
 3. teru
 4. sepat
 5. rima
 6. mataru
 7. mpitu
 8. maspat
 9. mengari
 10. mataru

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • Tsukida, Naomi. 2005. "Seediq." In Adelaar, K. Alexander and Nikolaus Himmelmann, eds. 2005. The Austronesian languages of Asia and Madagascar. Psychology Press.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]