Пајвански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајвански јазик
Застапен воТајван
Говорници66,000 (про.)  
Јазично семејство
австронезиско
 • јужни формозански ?
  • пајвански јазик
Јазични кодови
ISO 639-3pwn

Пајвански јазик — дел од подгрупата на формозански јазици од семејството австронезиски јазици. Јазикот се зборува во Тајван од околу 66.000 Пајванци.[1]

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Пајванскиот јазик е дијалектолошки поделен на следните зони (Ferrell 1982:4-6):

 • A1 - јужен и централен
  • кулалаоски
  • капајванански
  • качирајски
 • A2 - централен
  • рики-рики
  • та-ниао-ван
 • B1 - северни
  • токубунски
  • капијански
 • B2 - северозападен
  • чалабус
  • маказајазаја
 • B3 - источно-централен
  • чарилички
 • B4 - источен
  • таималиски
  • наибонски

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Taiwan seeks to save indigenous languages http://www.bbc.co.uk/news/10602697 7/14/10

Користена литература[уреди | уреди извор]

 • Ferrell, Raleigh. 1982. Paiwan Dictionary. Pacific Linguistics, Series C, no. 73. Canberra: Dept. of Linguistics, Research School of Pacific Studies, the Australian National University.

Поврзано[уреди | уреди извор]