Региони во Танзанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на регионите во Танзанија

Танзанија административно се дели на 26 региони.

Регион Админ. центар
Аруша Аруша
Дар ес Салам Дар ес Салам
Додома Додома
Занзибар Град/Запад Занзибар
Занзибар Север Мкокотони
Занзибиар Центар/Југ Коани
Иринга Иринга
Кагера Букоба
Кигома Кигома
Килиманџаро Моши
Линди Линди
Мањара Бабати
Мара Мусома
Мбеја Мбеја
Мванза Мванза
Морогоро Морогоро
Мтвара Мтвара
Пвани Кибаха
Пемба Југ Мкоани
Пемба Север Вете
Рувума Сонгеа
Руква Сумбаванга
Сингида Сингида
Табора Табора
Танга Танга
Шињанга Шињанга

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]