Занзибар Град/Запад

Координати: 6°10′S 39°14′E / 6.167° ЈГШ; 39.233° ИГД / -6.167; 39.233
Од Википедија — слободната енциклопедија

6°10′S 39°14′E / 6.167° ЈГШ; 39.233° ИГД / -6.167; 39.233

Карта на регионот Занзибар Град/Запад
Карта на регионот Занзибар Град/Запад

Занзибар Град/Запад (свахили: Mkoa wa Unguja Mjini Magharibi, англиски: Zanzibar Urban/West) е регион во Танзанија. Сместен е на островот Унгуџа. Административен центар е градот Занзибар. Во 2002 регионот броел 391.002 жители[1].

Реони[уреди | уреди извор]

Регионот се состои од два реона: Занзибар Град и Занзибар Запад.

Наводи[уреди | уреди извор]