Дар ес Салам (регион)

Координати: 6°45′S 39°15′E / 6.750° ЈГШ; 39.250° ИГД / -6.750; 39.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Регионот Дар ес Салам (црвено) во рамките на Танзанија

Дар ес Салам (свах. и англ. Dar es Salaam) е регион во Танзанија. Административен центар е градот Дар ес Салам. Ова е најбогатиот регион во земјата, со најголема густина на населеност. во 2002 регионот броел 2.487.288 жители, од кои 93,9% живеат во самиот град[1].

Вилаети[уреди | уреди извор]

Градот е поделен на три вилаети: Кинондони, Илала и Темеке. Регионален комесар е Вилијам Лукуви.

Наводи[уреди | уреди извор]


6°45′S 39°15′E / 6.750° ЈГШ; 39.250° ИГД / -6.750; 39.250