ISO 3166-2:TZ

Од Википедија — слободната енциклопедија

ISO 3166-2:TZ е записот во ISO 3166-2 за Танзанија, кој е дел од стандардот ISO 3166 што го издава Меѓународната организација за стандардизација (ISO), која ги утврдува кодовите на секоја од главните административни единици (на пр. регион, покраина, сојузна држава) на сите земји заведени во ISO 3166-1.

Танзанија има кодови во ISO 3166-2 за нејзините 26 региони.

Секој код се состои од два дела, одделени со цртичка. Првиот дел е TZ, кодот на земјата по ISO 3166-1 алфа-2. Вториот дел има две цифри:

  • 01–25: регионите во раните 2000-ти
  • 26: регионот создаден во 2002 г.

Тековни кодови[уреди | уреди извор]

Код Име (свахили) Име (македонски)
TZ-01 Arusha Аруша
TZ-02 Dar es Salaam Дар ес Салам
TZ-03 Dodoma Додома
TZ-04 Iringa Иринга
TZ-05 Kagera Кагера
TZ-06 Kaskazini Pemba Пемба Север
TZ-07 Kaskazini Unguja Занзибар Север
TZ-08 Kigoma Кигома
TZ-09 Kilimanjaro Килиманџаро
TZ-10 Kusini Pemba Пемба Југ
TZ-11 Kusini Unguja Занзибар Југ
TZ-12 Lindi Линди
TZ-26 Manyara Мањара
TZ-13 Mara Мара
TZ-14 Mbeya Мбеја
TZ-15 Mjini Magharibi Занаибар Запад
TZ-16 Morogoro Морогоро
TZ-17 Mtwara Мтвара
TZ-18 Mwanza Мванза
TZ-19 Pwani Пвани
TZ-20 Rukwa Руква
TZ-21 Ruvuma Рувума
TZ-22 Shinyanga Шињанга
TZ-23 Singida Сингида
TZ-24 Tabora Табора
TZ-25 Tanga Танга

Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]