Банка на Танзанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банка на Танзанија
Банката на Танзанија
Банката на Танзанија
СедиштеДар ес Салам
ГувернерПроф. Бено Ндулу
Централна банка наТанзанија
ВалутаТанзаниски шилинг
TZS (ISO 4217)
НаследникЦентрална банка и Управа за финансиски услуги на Ирска (само Република Ирска)
Мрежно местоwww.bot-tz.org

Банката на Танзанија е централната банка на Танзанија. Таа е одговорна за издавање на државната валута, Танзанискиот шилинг.

Банката е основана со Законот за Банката на Танзанија во 1965 како редовна и монетарна банка, но во 1995 владата одлучила дека установата не може сноси толку одговорности, и затоа во 1995 донела нова варијанта на законот, според кој банката има едниствена цел - да се занимава со монетарна политика.

Со Банката на Танзанија управува извршен одбор составен од 10 директори, од кои 4 се надворешни членови, и има 3 советодавни одбори кои им помагаат. На чело на банката стои гувернер, тројца заменици-гувернери за администрација, економска и финансова политика и финансиска стабилност.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]