ISO 3166-2:JP

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „ISO 3166-2.

ISO 3166-2:JP е збир од кодови што ги претставуваат имињата на главните административни единици на Јапонија во стандардот ISO 3166-2 на Меѓународната организација за стандардизација (ISO). Кодовите се однесуваат 47-те префектури во земјата.

Секој код се состои од два дела, одделени со цртичка. Првиот гласи „JP“ и се однесува на земјата.[1] Вториот е двоцифрен (01–47) и се однесува на секоја поединечна префектура (бројките се водат според Јапонскиот индустриски стандард за префектури JIS X 0401). Редоследот на задавање на кодовите е географски - од север кон југ.

Кодови[уреди | уреди извор]

Карта на префектурите во Јапонија. Секоја е означена со втората цифра од кодот (без почетни нули).
Код Префектура
JP-01  Хокаидо
JP-02  Префектура Аомори
JP-03  Префектура Ивате
JP-04  Префектура Мијаги
JP-05  Префектура Акита
JP-06  Префектура Јамагата
JP-07  Префектура Фукушима
JP-08  Префектура Ибараки
JP-09  Префектура Точиги
JP-10  Префектура Гунма
JP-11  Префектура Сајтама
JP-12  Префектура Чиба
JP-13  Токио
JP-14  Префектура Канагава
JP-15  Префектура Ниигата
JP-16  Префектура Тојама
JP-17  Префектура Ишикава
JP-18  Префектура Фукуи
JP-19  Префектура Јаманаши
JP-20  Префектура Нагано
JP-21  Префектура Гифу
JP-22  Префектура Шизуока
JP-23  Префектура Ајчи
JP-24  Префектура Мие
JP-25  Префектура Шига
JP-26  Префектура Кјото
JP-27  Префектура Осака
JP-28  Префектура Хјого
JP-29  Префектура Нара
JP-30  Префектура Вакајама
JP-31  Префектура Тотори
JP-32  Префектура Шимане
JP-33  Префектура Окајама
JP-34  Префектура Хирошима
JP-35  Префектура Јамагучи
JP-36  Префектура Токушима
JP-37  Префектура Кагава
JP-38  Префектура Ехиме
JP-39  Префектура Кочи
JP-40  Префектура Фукуока
JP-41  Префектура Сага
JP-42  Префектура Нагасаки
JP-43  Префектура Кумамото
JP-44  Префектура Оита
JP-45  Префектура Мијазаки
JP-46  Префектура Кагошима
JP-47  Префектура Окинава

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. според ISO 3166-1 алфа-2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]