Прејди на содржината

Каранфилче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каранфилче
Научна класификација
Царство: Plantae
Колено: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Myrtales
Семејство: Myrtaceae
Род: Syzygium
Вид: S. aromaticum
Научен назив
Syzygium aromaticum
(L.) Merrill & Perry
Синоними[1]
  • Caryophyllus aromaticus L.
  • Eugenia aromatica (L.) Baill.
  • Eugenia caryophyllata Thunb.
  • Eugenia caryophyllus (Spreng.) Bullock & S. G. Harrison

Каранфилче (Syzygium aromaticum) е сосушена цветна пупка од истоименото растение. По потекло е од Молучките Острови, а денеска најмногу се произведува во: Танзанија, Мадагаскар и Индија. Најголем светски извозник е Танзанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Syzygium aromaticum (L.) Merr. & L. M. Perry“. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. Посетено на June 9, 2011. (англиски)