Црн пипер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бибер)
Црн пипер
Пипер со незрели пиперови зрна
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Магнолиди
Ред: Пиперовидни
Семејство: Пипери
Род: Пипер
Вид: Црн пипер
Научен назив
Piper nigrum
L.[1]

Црниот пипер (или бибер; науч. Piper nigrum) е тропско ползаво растение од фамилијата Пипери (Pıperaceae), чиј зрнест плод се употребува како мирудија. Пиперот спаѓа меѓу најстарите мирудии. Тоа е жбунесто растение со зрнести плодови. Најмногу успева во Индонезија, Бразил, Индија и Гвајана, а тие се и негови главни извозници. На пазарот се јавува како црн пипер, кој се добива со берење и сушење на недозреани бобинки, и бел пипер, кој е многу поквалитетен, а се добива од целосно зрели црвени бобинки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Информација за црниот пипер од NPGS/GRIN“. www.ars-grin.gov. Посетено на 2 март 2008.