Алфред Андерш

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алфред Хелмут Андерш (4 февруари 1914 - 21 февруари 1980) — германски писател, издавач и уредник на радио. Син на конзервативниот офицер на Источна Прусија, роден е во Минхен, Германија и починал во Берзона, Тичино, Швајцарија. Мартин Андерш, неговиот брат, исто така бил писател.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]