Цимет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стапчиња цимет и мелен цимет

Цимет[1], канела[2] или дарчин[3] — зачин кој се добива од кората на циметово дрво, кое најмногу расте во Шри Ланка, Индонезија, Бразил и Индија. Циметовото дрво потекнува од Југоисточна Азија, а циметот во Европа бил пренесен во XVI век[4].

Циметот како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „цимет“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „канела“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „дарчин“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. "Cassia, also known as cinnamon or Chinese cinnamon is a tree which has bark similar to that of cinnamon but with a rather pungent odour," remarks Maguelonne Toussant-Samat, Anthea Bell, tr. The History of Food, revised ed. 2009, p.437.
  5. Bruno Šulc, Cimetaste prodavnice. Beograd: Paidea, 2015, стр. 59-69.
  6. Neil Young With Crazy Horse – Everybody Knows This Is Nowhere (пристапено на 11.12.2023)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]