Циметово дрво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Циметово дрво
Cinnamomum camphora
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Magnoliiidae
Ред: Laurales
Семејство: Lauraceae
Род: Cinnamomum
Schaeff.
Видови

Види во текстот.

Синоними

Циметово дрво е дрво кое расте во Шри Ланка, Бразил, Индија и Индонезија. Од кората на ова дрво се добива цимет.

Одбрани видови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]