Танзанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Обединета Република Танзанија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обединета Република Танзанија
Jamhuri Ya Muungano wa Tanzania  (свахили)
Знаме Грб
Гесло"Uhuru na Umoja"  (свахили)
„Слобода и Единство“
ХимнаMungu ibariki Tanzania
"Господ да ја благослови Танзанија"
Главен градДодома
Најголем град Дар ес Салам
Службен јазик свахили (de facto)
англиски (врховните судови, високото образование)[1]
Демоним Танзаниец/Танзанијка
Уредување Република
 •  Претседател Џакаја Киквете
 •  Премиер Мизенго Пинда
Независност од  Обединето Кралство 
 •  Тангањика 9 декември 1961 
 •  Занзибар 10 декември 1963 
 •  Спојување 26 април 1964 
Површина
 •  Вкупна 945,203 км2 (27-ма)
 •  Вода (%) 6,2
Население
 •  проценка за ноември 2006 г. 37.849.1331 (32-ра)
 •  Попис 2002 35.214.888 
 •  Густина 41 жит/км2 (159-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $48,921 милијарди[2] 
 •  По жител $1.255[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $16,691 милијарди[2] 
 •  По жител $428[2] 
Џиниев коеф. (2012)37.8[3]
среден
ИЧР (2013) 0.488[4]
низок · 159та
Валута Танзаниски шилинг (TZS)
Часовен појас EAT (UTC+3)
 •  (ЛСВ) не е обележано (UTC+3)
НДД .tz
Повик. бр. 255
1 Проценките за оваа земја непосредно ги земаат предвид ефектите на зголемената смртност поради СИДА; ова може да значи помал животен век, по смртност на новороденчињата и поголем број на смртни случаи, помало население и стапки на раст, како и промена во очекуваната старосна и полова распределба на населението.
² 007 од Кенија и Уганда.

Обединета Република Танзанија е земја на источниот брег на Африка . Се граничи со Кенија и Уганда на север, Руанда , Бурунди и Конго на запад, Замбија , Малави и Мозамбик на југ, и Индискиот Океан на исток. Именувана е по Тангањика , на континенталниот дел на земјата, и на островот Занзибар. Главен град е Додома, а најголем е Дар ес Салам. Земјата беше членка на Комонвелтотот, сè до нејзината независност во 1961 година . Тангањика во 1964, обединета со Занзибар и на островот Пемба , беше формирана Обединета република Тангањика и Занзибар, подоцна преименувана во Обединета Република Танзанија во 1996 . Танзанискиот главен град бил преместен од Дар ес Салам во Додома .


Етимологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Географија на Танзанија.

Танзанија зафаќа површина од 945.087 квадратни километри. Во североисточниот дел од земјата има планини, вклучувајќи ги Меру и Килиманџаро, и двата активни вулкани. Природната убавина на Килиманџаро и фактот дека е на 6.010 метри и е највисокиот врв во Африка, привлекува илјадници туристи годишно.

На запад е езеро Викторија, најголемото езеро во Африка и изворот на Нил. Југозападно од него, одвојувањето на Танзанија од Демократската Република Конго, е езеро Тангањика, кое што е второто најстаро и второто најдлабокото езеро во светот, по Бајкалско Езеро.

Танзанија се одликува со два врнежливи периода, подолгиот е од март до мај, а пократкиот е од ноември до јануари.

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Кулите-близначки на Банката на Танзанија

Население, јазик и религија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. J. A. Masebo & N. Nyangwine: Nadharia ya lugha Kiswahili 1. S. 126, ISBN 9987-676-09-X
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Tanzania“. International Monetary Fund. конс. 2008-10-09. 
  3. „GINI Index“. The World Bank. конс. 14 октомври 2014. 
  4. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014.