Blizzard of Ozz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Blizzard of Ozz“
албум од Ози Озборн
Издаден 20 септември, 1980
Снимен 22 март до 19 април, 1980
Жанр хеви метал
Траење 39:06
Издавачка куќа Џет Рекордс
Продуцент Ози Озборн, Ренди Роудс, Ли Керслејк
Ози Озборн — Хронологија

Blizzard of Ozz
(1980)
Diary of a Madman
(1981)

Blizzard of Ozz е првиот соло албум на хеви метал пејачот Ози Озборн, снимен во 1980. година. Прв пат во продажба е пуштен на 20 септември 1980. година. Blizzard of Ozz е сеуште најпродаваниот албум на Ози Озборн, продаден во повеќе од 4 милион примероци само во САД.

Песни[уреди | уреди извор]

Прва Страна[уреди | уреди извор]

"I Don't Know"-5:16
"Crazy Train"-4:56
"Goodbye to Romance"-5:36
"Dee"-0:50
"Suicide Solution"-4:21

Втора Страна[уреди | уреди извор]

"Mr. Crowley"-4:55
"No Bone Movies"-3:53
"Revelation (Mother Earth)"-6:09
"Steal Away (The Night)"-3:28

Бонус Песна 2002[уреди | уреди извор]

"You Lookin' at Me Lookin' at You"-4:16


Личности[уреди | уреди извор]

Ози Озброн - Вокал
Ренди Роудс - Гитара
Боб Џејли - Бас гитара
Ли Керслејк - Тапани

Додатни личности[уреди | уреди извор]

Дон Арјеј - Клавијатура
Руди Сарзи - Бас гитара
Томи Алдриѕ - Тапани

Продукција[уреди | уреди извор]

Макс Норман - Инжинер