Виктор Скумин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Андреевич Скумин
Скумін Віктор Андрійович 01.jpg
Виктор Скумин и неговата сопруга, 2016.
Роден30 август 1948
Советски сојуз, Пензенска област
ЖивеалиштеРусија
НационалностРусин
Полињапсихијатрија, психологија, филозофија
УстановиСветска организација за култура на здравјето
ОбразованиеХарковскиот медицински универзитет
Познат поСкуминов синдром

Виктор Андреевич Скумин (руски: Ви́ктор Андре́евич Ску́мин; р. 30 август 1948) — руски професор, научник, психијатар, писател, филозоф.

Животопис[уреди | уреди извор]

Виктор Скумин е роден на 30 август 1948 година во Пензенска област, Русија. На неговиот татко, Андреј Скумин, беше КГБ службеник. Веднаш по раѓањето на Виктор, семејството се преселило во градот Казањ, кој се наоѓа во Источниот дел на Европскиот дел на Руската Федерација, во устата на реката Казанка во реката Волга.

Од 1967 до 1973 година, студирал медицина на Медицинскиот универзитет во Харков.[1]

Од 1976 до 1980 година тој стана се прави во Киев Институт за истражување на кардиоваскуларна хирургија.

Од 1980 до 1990 година, бил професор на психотерапија на Медицинска Академија на последипломските образование во Харков. Во текот на овој период тој истражува граничното ментални нарушувања кај хронични болести на дигестивниот систем кај децата и адолесцентите.[2]

Во 1994 година стана Претседател на Светската организација за култура на здравјето (World Organisation of Culture of Health) — Меѓународен општествено движење "На здравје преку култура". Седиштето и е во Москва во Русија.[3]

Творештво[уреди | уреди извор]

Виктор Скумин, 2020

Скумин посочи терминот ″Културата за здравство″ (1968), која стана широко се доставува.[4]

Во 1978 година тој ја опиша болест, вклучени во науката се нарекува Скуминов синдром.[5][6]

Позначајни негови дела се:

 • „Columbia University Libraries: Skumin VA“.
 • The European Library: Виктор Скумин
 • "Harvard library": Skumin, V A
 • „US National Library of Medicine: Skumin VA“. Архивирано од изворникот на 2015-10-11.
 • Skumin, Victor Andreyevitch (1989). Boundary psychic disfunctions in infants and teenagers suffering from chronic disorders in digestive system (clinical picture, systematism, treatment, psychic prophylaxis). Open Gray.
 • Anthem "To Health via Culture." - youtube.com
 • Victor Skumin - youtube.com

Интересни факти[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Скумин, Виктор Андреевиx“. science.wikia.org. Посетено на 2019-06-21.
 2. „Victor Skumin“. dict.eudic.net. Посетено на 2019-06-21.
 3. „Скумин Виктор Андреевич. Знаменитости по датам рождения › Родившиеся 30 августа“. famous-birthdays.ru. Посетено на 2019-06-21.
 4. Культура здоровья - фундаментальная наука о человеке
 5. „Andrea Ruzza. Nonpsychotic mental disorder after open heart surgery. Asian Cardiovascular and Thoracic Annals October 16, 2013“. Aan.sagepub.com. Посетено на 27 November 2015.
 6. Сергей Петухов. „Почему останавливаются искусственные сердца“. РИА Новости. Посетено на 2019-06-21.
 7. „Сборная России по медицине“. Российское агентство медико-социальной информации АМИ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]