Казанка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казанка (Казансу)
Qazansu2.JPG
Казанка во Казањ
ЗемјаТатарстан, Русија
Слив
Главен изворБимери, Арски рејон, Татарстан
УстиеКјубишевско Езеро, Волга
Сливна повр.2600 км2
Физички особености
Должина142 км
Проток
  • Просечен:
    299 м3

Казанка или Казансу (руски: Каза́нка; татарски: Казансу) е река во Татарстан, Русија, лева притока на Волга. Изворот на реката се наоѓа во близина на селото Бимери во Арскиот рејон и се влева во Кјубишевското Езеро во Казањ, во близина на Казанскиот кремаљ. Реката поминува низ градот Арск како и низ историскиот град Иске Казањ. Реката е долга 142 километри. Најголеми притоки на Казанка се реките Ија, Кисмес, Шимјаковка и Сула. Историски гледано, реката Булак се влевала во Казанка се додека не била иградена браната во 1957 година. Во Татарстан, Казанка има статус на споменик на природата.

Казанка го дели Казањ на два еднакви дела. Во рамките на градот се изградени шест мостови, од кој најзначаен меѓу нив е Милениумскиот мост.


Координати: 56°05′N 49°53′E / 56.083° N; 49.883° E / 56.083; 49.883