Кујбишевско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кујбишевско Езеро
Координати53°26′N 49°27′E / 53.433° СГШ; 49.450° ИГД / 53.433; 49.450Координати: 53°26′N 49°27′E / 53.433° СГШ; 49.450° ИГД / 53.433; 49.450
ВидХидроелектричен резервоар
Главни приливиВолга, Кама, Свијага, Казанка, Болшој Черемшан
Главни истециВолга
Сливни земјиРусија
Најг. должинапреку 500 км
Најг. ширина35 км
Површина&100000000000064500000006,450 км2
Прос. длабочина8 м
Најг. длабочина41 м
Зафатнина57,3 км3
Брег2.604 км
Надм. височина53 м
ОстровиСвијажск
Населени местаКазањ
Уљјановск
Тољјати
Зеленодолск
Волжск
Болгар
Тетуши
Новоуљјановск
Чистопољ
Лаишево
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Кујбишевско Езеро (руски: Ку́йбышевское водохрани́лище, тат. Куйбышев сусаклагычы) — вештачко езеро на средниот тек на реката Волга во европскиот дел на Русија. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама и е најголемото вештачко езеро во Европа.

Езерото понекогаш е нарекувано и Самарско вештачко езеро, поради блискиот град Самара, кога порано се викал Кујбишев. Името на езерото до денес не е званично променето.

Езерото е изградено во периодот од 1950-1955. За изградбата на браната биле употребени 162 милиони м3 земја и 7,036 милиони м3 армиран бетон. Браната има висина од 27 до 44,5 метри над нивото на реката Волга. Дваесетте турбини а хидроцентралата имаат сила од 2,315 MW (17 пати по 115 MW и трипати по 120 MW).

Реката Волга тече низ езерото, а во него уште се влеваат и: Волга, Кама, Свијага, Казанка, Болшој Черемшан. Поголеми градови на ова езеро се: Казањ, Уљјановск, Тољјати и Зеленодолск.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]