Сура (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сура
Сура́
Sura River in Penza IMG 2613.JPG
Реката Сура во Пенза
Sura basin-2.png
Карта на сливот на реката Сура
CountryRussia
Слив
Главен извор301 m
УстиеЧебоксарско Вештачко Езеро
60 m
ТечениеЧебоксарско Вештачко ЕзероВолгаКасписко Море
Сливна повр.67.500 km2
Физички особености
Должина841 km
Проток
  • Просечен:
    260 m3/s

Сура (руски: Сура́, чувашки: Сăр) – река во Русија, десна притока на Волга. Нејзиното устие во Волга е отприлика на пола пат меѓу Нижни Новгород и Казан. Нејзиниот тек поминува низ Пензенската Област, Мордовија, Улјановската Област и Нижегородската Област. Долга е 841 км, од кои 394 км се пловни.

Градот Пенза и помалите градови Алитар, Шумерлља, Јадрин лежат по должината на Сура. На вливот во Волга се наоѓа Василсурск.

Главни притоки на Сура се Пенза, Пјана и Алатир.

Реката Сура во близина на Алатир

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°07′21.33″N 45°58′16.54″E / 56.1225917° N; 45.9712611° E / 56.1225917; 45.9712611