Сура (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сура
Сура́
Реката Сура во Пенза
Карта на сливот на реката Сура
Местоположба
CountryRussia
Физички особености
Извор 
 • надм. вис.301 m
Устие 
 • место
Чебоксарско Вештачко Езеро
 • надм. вис.
60 m
Должина841 km
Големина на сливот67.500 км2
Проток 
 • просечен260 м3/s
Особености на сливот
ТечениеЧебоксарско Вештачко ЕзероВолгаКасписко Море

Сура (руски: Сура́, чувашки: Сăр) – река во Русија, десна притока на Волга. Нејзиното устие во Волга е отприлика на пола пат меѓу Нижни Новгород и Казан. Нејзиниот тек поминува низ Пензенската Област, Мордовија, Уљлјановската Област и Нижегородската Област. Долга е 841 км, од кои 394 км се пловни.

Градот Пенза и помалите градови Алитар, Шумерлља, Јадрин лежат по должината на Сура. На вливот во Волга се наоѓа Василсурск.

Главни притоки на Сура се Пенза, Пјана и Алатир.

Реката Сура во близина на Алатир

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 56°07′21.33″N 45°58′16.54″E / 56.1225917° СГШ; 45.9712611° ИГД / 56.1225917; 45.9712611