Алатир (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алатир
Алатырь
Rator lej Ordanjbye.jpg
Реката Алатир
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • надм. вис.133 m
Устие 
 • место
реката Сура
Должина296 км
Големина на сливот11.200 км2
Проток 
 • просечен42,6 м3/s
Особености на сливот

Алатир (руски: Алатырь, велшки: Улатăр, Предлошка:Lang-er) – река во Русија, во Мордовија. Таа е лева е притока на реката Сура.

Алатир е долг 296 км. Подрачјето на неговиот басен изнесува 11.200 км2. Во ноември Алатир замрзнува и останува замрзнат сè до април. На брегот на оваа река се наоѓаат градовите Ардатов и Алатир.

Изворот е околу 10 километри западно од градот Первомајск. Реката тече на исток. Алатир се влева во реката Сура на северната периферија на градот Алатир. Реката тече низ северниот дел на Приволшката Висорамнина, во шумовито подрачје. Најголемите шумски предели се наоѓаат на левиот брег. Десниот брег под селото Мадаево е скоро без дрвја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-06-13. Посетено на 2018-05-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]