Алатир

Координати: 54°51′N 46°35′E / 54.850° СГШ; 46.583° ИГД / 54.850; 46.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алатир
Знаме на АлатирГрб на Алатир
ДржаваРусија
Федерален субјектЧувашија
Основан во1552 (јулијански)Уреди википодатоци
Надм. вис.&10000000000000130000000130 м
Население
 • проц. од (2018)[1]34.785
Часовен појасмосковско време Уреди википодатоци[2] (UTC+3)
Поштенски бр.[3]429820–429828Уреди википодатоци
Поглед кон објект во градот

Алатир (руски: Ала́тырь, чувашки: Улатăр) — главен град на Чувашија, Русија, е се наоѓа на реката Сура. Според пописот од 2002 градот има 43.161 жители, исто колку и во 1968 кога имал 43.000. Градот е еденод најстарите во Чувашија и е основан во 1552 година. Градски статус добил во 1780.

Население[уреди | уреди извор]

Година Бр. на население
1795 2.830
1825 3.565
1897 12.209
1915 25.144
1939 29.800
1959 36.900
1970 43.500
1979 45.300
1996 47.200
2000 46.500
2002 43.161
2005 42.300

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Симбирската улица и Казанската црква. Фотографија од 1908 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  2. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  3. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)

54°51′N 46°35′E / 54.850° СГШ; 46.583° ИГД / 54.850; 46.583{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница