Скуминов синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скуминов синдром
Скумін В.А.jpg
Класификација и надворешни извори
Специјалностпсихијатрија, Срцева хирургија
МКБ-10С48.8
МКБ-9300.94
Разни врсти на вештачки вентили на срце[1]

Скуминов синдром е именуван по руската психијатар Виктор Скумин. Тој студирал и ја опишува оваа болест во 1978 година.[2]

Скуминов синдром поврзани со механички срцето клапи (срцеви залистоци) и се пројавува ирационален страв, анксиозност, депресија и недоволно спиење (инсомнија).[3] Синдром е често придружена со општа слабост (астенија).[4]

Епидемиологија[уреди | уреди извор]

Alain Carpentier – за член на француската Академија на Науки, раководител на Одделот за кардиоваскуларна хирургија Европската болницата на име на Жорж Помпиду во Париз, верува дека Скуминов синдром се развива во една четвртина од пациентите со вештачко срце клапи. Можно е дека сличен проблем се јавува за време на работата на вештачко срце.[5][6]

Технички цртеж на вештачки срцето вентил

Симптоми на синдромот[уреди | уреди извор]

Главни симптоми на синдромот се:

Третман[уреди | уреди извор]

Треба да се третира во болница.

Видите повеќе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kostrzewa, B; Rybak, Z (2013). „[History, present and future of biomaterials used for artificial heart valves]“. Polimery w medycynie. 43 (3): 183–9. PMID 24377185.
 2. „Синдром Скумина“. science.wikia.com. Посетено на 25 јуни 2017.
 3. „Зошто да запре вештачко срце“. ria.ru/analytics. Архивирано од изворникот 2015-10-12. Посетено на 25 март 2019.
 4. Ruzza, Andrea. « Nonpsychotic mental disorder after open heart surgery »[мртва врска] Asian Cardiovascular and Thoracic Annals (2014)
 5. „About artificial heart“. Heart For Your Soul. Архивирано од изворникот на 2012-06-19.
 6. Bizunkov, A. „What for a man need a heart“. Medvestnik.by. Архивирано од изворникот на 2015-10-07. Посетено на 9 август 2016.

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Bendet, Ya. A.; Morozov, S. M.; Skumin, V. A. (1980). „Psychological aspects of the rehabilitation of patients after the surgical treatment of heart defects“ Psikhologicheskie aspekty reabilitatsii bol'nykh posle khirurgicheskogo lecheniia porokov serdtsa. Kardiologiia. 20 (6): 45–51. OCLC 114137678. PMID 7392405.
 2. Бобина Л.А. Синдром Скумина как нозологическая форма. // К Здоровью через Культуру. – 2010. – №18. – С. 22-36. ISSN 0204-3440
 3. Филатов А.Т., Скумин В.А. Психопрофилактика и психотерапия в кардиохирургии. — Киев: Здоровье, 1985 . — 72 с. — (Библиотека практического врача. Психиатрия)
 4. Harvard Library: Skumin VA. Nonpsychotic mental disorders in patients with acquired heart defects before and after surgery (review)
 5. US National Library of Medicine National Institutes of Health: Skumin VA. Nurse's role in medico-psychological rehabilitation of patients with artificial heart valves

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Видео[уреди | уреди извор]