Фукушима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фукушима 福島市
список на градови во Јапонија
Fukushima City with a view of Fukushima Station.jpg
Fukushima City with a view of Fukushima Station.jpg
Знаме на Фукушима 福島市

Фукушима јапонски 福島市 е град во Јапонија во префектурата Фукушима. Според пописот на жители од 2005 година во градот живеле 290.867 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа околу 250 km северно од Токио и 80 км јужно од Сендај.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот, во градот 2005 година живеле 290.867 жители.

Демографија:

  • 1995 година имало 285754 жители[1]|
  • 2000 година имало 291121 жител[1]|
  • 2005 година имало 290867 жители[1]}}

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Population Census“. StatisticsBureau.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]