Прејди на содржината

J-pop

Од Википедија — слободната енциклопедија
J-pop
Стилско потекло: поп, синтисајзерски поп, new wave, eurobeat, рок, j-rock
Културно потекло: Јапонија, крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите
Својствени инструменти: вокал, електрична гитара, бас, драм-машина, семплер, синтисајзер
Популарен: Јапонија

J-pop (/ʤeɪ pɔp/, џеј поп) е поим кој се однесува на јапонската поп-музика инспирирана од западната поп и рок-музика. Буквата "Ј" се залага за "јапонски". Терминот се појави во доцните 1980-ти во радиостаницата J-WAVE.

Јапонски музички продавници обично делат музика во четири полици: J-pop, енка (традиционална јапонска балада), класика и западната поп-музика.

Историја[уреди | уреди извор]

Терминот J-POP се појави во 1988 година во состанокот, што го одржа Хидео Сајто, административен директор на радиостаницата J-WAVE, со претставници на јапонски музички куќи.[1]

Познати J-pop групи и музичари[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „J-WAVE開局20周年…若年層の圧倒的な支持を受けるラジオ局のこれから“. Tokyo Shimbun (весник). 30 септември 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]