AKB48

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AKB48
AKB48 настапува во Франција на Japan Expo 2009
Биографски податоци
ПотеклоАкихабара, Токио, Јапонија
Жанровиj-pop, поп
Период на активност2005–сега
ИздавачиAKS
DefSTAR Records
You, Be Cool!/King Records
СоработнициSKE48
SDN48
NMB48
JKT48
HKT48
OJS48
no3b
Watarirouka Hashiritai
French Kiss
Not yet
DiVA
Мреж. местоakb48.co.jp
youtube.com/AKB48
Членови
Team A
Team K
Team B
Team 4

AKB48 (Еј-Кеј-Би Фотиејт) е јапонска женска поп група (идол група) основана од познатиот јапонски музички продуцент и текстописец Јасуши Акимото во 2005 година.[1][2][3]

AKB48 е именувана по Акихабара, округот на Токио каде се наоѓа сопствениот театар на групата.[4] Групата дава концерти во театарот речиси секојдневно.[3]

AKB48 влезе во Гинисовата книга на рекорди како „најголема поп група“ во светот.[5][6] Тренутно AKB48 се састоји од 4 тимова: Team A, Team K и Team B со по 16 учесници во секоја и Team 4 од 11 учесници, односно во групата има вкупно 59 девојки (состојба од 2 септември 2011).[7]

Групата е многу популарна во Јапонија.[1][2][3] Последните 9 синглови на AKB48 стигнале до број еден на јапонската неделна топ листа за продажба на синглови на Орикон.[8]

Состав[уреди | уреди извор]

Team A[уреди | уреди извор]

(Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value))

Капитен: Минами Такахаши

 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (30 јануари 1995, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (8 декември 1994, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (28 декември 1991, префектура Фукуока)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (10 мај 1990, префектура Аичи)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (11 септември 1989, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (19 април 1988, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (21 ноември 1992, префектура Оита)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (11 март 1986, префектура Фукуока)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 октомври 1991, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (8 април 1991, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (10 февруари 1992, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (8 октомври 1990, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (15 октомври 1991, префектура Ивате)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (10 јули 1991, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (1 јуни 1995, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (19 јуни 1990, префектура Фукуока)

Team K[уреди | уреди извор]

(Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value))

Капитен: Сајака Акимото

 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (26 јули 1988, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 јули 1991, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (27 декември 1993, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 јануари 1989, префектура Фукуока)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (17 октомври 1988, префектура Точиги)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (30 јуни 1993, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (2 декември 1992, префектура Шига)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (18 јуни 1993, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (22 јули 1992, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (20 април 1991, префектура Фукуока)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (1 февруари 1994, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (10 декември 1990, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (15 ноември 1992, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (13 август 1990, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (8 декември 1992, префектура Кјото)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (6 јуни 1991, префектура Саитама)

Team B[уреди | уреди извор]

(Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value))

Капитен: Јуки Кашиваги

 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (2 декември 1993, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (16 ноември 1991, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (15 јули 1991, префектура Кагошима)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (24 јуни 1991, префектура Аичи)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (17 мај 1991, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (19 јули 1994, префектура Аичи)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (16 октомври 1990, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (20 ноември 1993, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (1 јули 1990, Сапоро, префектура Хокаидо)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (17 февруари 1994, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (29 април 1991, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (23 април 1993, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (28 мај 1992, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 август 1991, префектура Осака)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (30 јули 1993, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (26 март 1994, префектура Саитама)

Team 4[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value))

Тимот е основан на 7 јуни 2011 година.[9]

 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (29 ноември 1995, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (12 февруари 1994, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 декември 1995, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (3 април 1992, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (30 март 1994, префектура Саитама)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (16 декември 1992, префектура Шизуока)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (12 јануари 1996, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (10 март 1994, префектура Канагава)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (25 јули 1992, Токио)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (16 декември 1993, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (21 март 1994, префектура Чиба)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (8 декември 1994, префектура Чиба)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Реден
број
Наслов Белешки Највисока позиција Продажби
(Oricon)
Oricon
Weekly
Singles
Chart
[8]
Billboard
Japan
Hot
100
*
[10]
RIAJ
Digital
Track
Chart*
[11]
2006 1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Самоиздадени синглови 10 46 000
2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 13 21 000
1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Деби-сингл; издаден е на 25 октомври 2006 година, преку издавачката куќа DefSTAR Records 12 32** 51 000
2007 2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 7 22 000
3 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 8 23 000
4 „BINGO!“ 6 26 000
5 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 6 29 000
6 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 10 18 000
2008 7 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 6 22 23 000
8 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 10 26 25 000
9 „Baby! Baby! Baby!“ Дигитален сингл ×
10 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Првиот сингл на групата кој е издаден преку King Records 3 13 51** 97 000
2009 11 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 3 13 125 000
12 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 2 5 28 169 000
13 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 2 2 11 146 000
14 „RIVER“ Нивниот прв сингл кој се искачил на првото место на табелата Орикон 1 2 17 261 000
2010 15 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 15 405 000
16 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 4 734 000
17 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 1 843 000
18 „Beginner“ 1 1 2 1 036 000
19 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 12 694 000
2011 20 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 3 1 078 000
„Dareka no Tame ni ~What can I do for someone?~“ Дигитален добротворен сингл 17 2
21 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 1 1 571 000
22 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 1 1 1 1 552 000
23 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Објавен на 26 октомври 2011

* Топ-листата Billboard Japan Hot 100 е основана во февруари 2008 година, топ-листата RIAJ Digital Track Chart е основана во април 2009 година.
** во 2010 година

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Реден
број
Албум Позиција Продажби
(Oricon)
Сертификација
(RIAJ)
Oricon
Weekly
Albums
Chart
[12]
2008 1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)

 • Издаден: 1 ноември 2008
 • Реиздаден на 14 април 2010 како Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Издавачка куќа: DefSTAR Records (DFCL-1429/30 (Limited), DFCL-1431 (Regular), DFCL-1653 (Kanzen)*)

29
2*
54 000
160 000*
Платинест (250 000+)[13]
2010 2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)

 • Издаден: 7 април 2010
 • Издавачка куќа: King Records (KIZC-65/6 (Regular), NKCD-6512/3 (Theater))

1 534 000 2× Платинест[14]
2011 3 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)

 • Издаден: 8 јуни 2011
 • Издавачка куќа: King Records (KIZC-90117/8 (Limited), KIZC-117/8 (Regular), NKCD-6546 (Theater))

1 803 000+ Милионен (1 000 000+)[13]

* преиздаване през 2010 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „What is AKB48? / AKB48 [Official]“. AKB48 (англиски). 2011-02-14. Посетено на 2011-10-26.
 2. 2,0 2,1 „Japanese Idol Group AKB48 to Perform at MIPCOM“ (англиски). Reuters. 2009-07-28. Архивирано од изворникот на 2012-06-16. Посетено на 2011-10-26.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Girl idol group about mass exposure, fans“. The Japan Times (англиски). The Japan Times Inc. 2010-08-24. Посетено на 2011-10-26.
 4. „AKB48 Official Site|Where to see them“ (англиски). AKB48. Посетено на 2011-10-26.
 5. „AKB48 is officially the world's biggest group“. 2010-11-15. Посетено на 2011-10-26.
 6. „Guinness Worlds Records - Largest pop group“. Guinness World Records. Посетено на 2011-10-26.
 7. „AKB48公式サイト|メンバー情報“ (јапонски). AKB48. Архивирано од изворникот на 2006-06-13. Посетено на 2011-10-26.
 8. 8,0 8,1 „AKB 48 no shinguru uriage rankingu“ (јапонски). Oricon Inc. Посетено на 2011-10-26.
 9. „AKB48、研究生昇格組中心の新チーム「チーム4」誕生“. Natalie (јапонски). Natalie (Natasha Inc.). 2011-06-07. Посетено на 2011-10-26.
 10. „Hot 100|JAPAN Charts|Billboard JAPAN“ (јапонски). Hanshin Contents Link Corporation & Prometheus Global Media, LLC.
 11. „有料音楽配信チャート“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan.
 12. „AKB48 no arubamu uriage rankingu“ (јапонски). Oricon Inc. Посетено на 2011-10-26.
 13. 13,0 13,1 „2011年6月度 認定作品“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на 2011-10-26.
 14. „2010年12月度 認定作品“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на 2011-10-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]