AKB48

Од Википедија — слободната енциклопедија
AKB48
AKB48 настапува во Франција на Japan Expo 2009
Животописни податоци
ПотеклоАкихабара, Токио, Јапонија
Жанровиj-pop, поп
Период на активност2005–сега
ИздавачиAKS
DefSTAR Records
You, Be Cool!/King Records
СоработнициSKE48
SDN48
NMB48
JKT48
HKT48
OJS48
no3b
Watarirouka Hashiritai
French Kiss
Not yet
DiVA
Мреж. местоakb48.co.jp
youtube.com/AKB48
Членови
Team A
Team K
Team B
Team 4

AKB48 (Еј-Кеј-Би Фотиејт) е јапонска женска поп група (идол група) основана од познатиот јапонски музички продуцент и текстописец Јасуши Акимото во 2005 година.[1][2][3]

AKB48 е именувана по Акихабара, округот на Токио каде се наоѓа сопствениот театар на групата.[4] Групата дава концерти во театарот речиси секојдневно.[3]

AKB48 влезе во Гинисовата книга на рекорди како „најголема поп група“ во светот.[5][6] Тренутно AKB48 се састоји од 4 тимова: Team A, Team K и Team B со по 16 учесници во секоја и Team 4 од 11 учесници, односно во групата има вкупно 59 девојки (состојба од 2 септември 2011).[7]

Групата е многу популарна во Јапонија.[1][2][3] Последните 9 синглови на AKB48 стигнале до број еден на јапонската неделна топ листа за продажба на синглови на Орикон.[8]

Состав[уреди | уреди извор]

Team A[уреди | уреди извор]

(„Тимот А“ (チームA, Чи:му Е:))

Капитен: Минами Такахаши

Team K[уреди | уреди извор]

(„Тимот К“ (チームK, Чи:му Ке:))

Капитен: Сајака Акимото

Team B[уреди | уреди извор]

(„Тимот Б“ (チームB, Чи:му Би:))

Капитен: Јуки Кашиваги

Team 4[уреди | уреди извор]

„Тимот 4“ (チーム4, Чи:му Фо:))

Тимот е основан на 7 јуни 2011 година.[9]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Реден
број
Наслов Белешки Највисока позиција Продажби
(Oricon)
Oricon
Weekly
Singles
Chart
[8]
Billboard
Japan
Hot
100
*
[10]
RIAJ
Digital
Track
Chart*
[11]
2006 1 „Sakura no Hanabiratachi“ (桜の花びらたち) Самоиздадени синглови 10 46 000
2 „Skirt, Hirari“ (スカート、ひらり) 13 21 000
1 „Aitakatta“ (会いたかった) Деби-сингл; издаден е на 25 октомври 2006 година, преку издавачката куќа DefSTAR Records 12 32** 51 000
2007 2 „Seifuku ga Jama o Suru“ (制服が邪魔をする) 7 22 000
3 „Keibetsu Shiteita Aijō“ (軽蔑していた愛情) 8 23 000
4 „BINGO!“ 6 26 000
5 „Boku no Taiyō“ (僕の太陽) 6 29 000
6 „Yūhi o Miteiru ka?“ (夕陽を見ているか?) 10 18 000
2008 7 „Romance, Irane“ (ロマンス、イラネ) 6 22 23 000
8 „Sakura no Hanabiratachi 2008“ (桜の花びらたち2008) 10 26 25 000
9 „Baby! Baby! Baby!“ Дигитален сингл ×
10 „Ōgoe Diamond“ (大声ダイヤモンド) Првиот сингл на групата кој е издаден преку King Records 3 13 51** 97 000
2009 11 „10nen Zakura“ (10年桜, Jūnen Zakura) 3 13 125 000
12 „Namida Surprise!“ (涙サプライズ!) 2 5 28 169 000
13 „Iiwake Maybe“ (言い訳Maybe) 2 2 11 146 000
14 „RIVER“ Нивниот прв сингл кој се искачил на првото место на табелата Орикон 1 2 17 261 000
2010 15 „Sakura no Shiori“ (桜の栞) 1 1 15 405 000
16 „Ponytail to Chouchou“ (ポニーテールとシュシュ) 1 1 4 734 000
17 „Heavy Rotation“ (ヘビーローテーション) 1 1 1 843 000
18 „Beginner“ 1 1 2 1 036 000
19 „Chance no Junban“ (チャンスの順番) 1 1 12 694 000
2011 20 „Sakura no Ki ni Narō“ (桜の木になろう) 1 1 3 1 078 000
„Dareka no Tame ni ~What can I do for someone?~“ Дигитален добротворен сингл 17 2
21 „Everyday, Kachūsha“ (Everyday、カチューシャ) 1 1 1 1 571 000
22 „Flying Get“ (フライングゲット) 1 1 1 1 552 000
23 „Kaze wa Fuiteiru“ (風は吹いている) Објавен на 26 октомври 2011

* Топ-листата Billboard Japan Hot 100 е основана во февруари 2008 година, топ-листата RIAJ Digital Track Chart е основана во април 2009 година.
** во 2010 година

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Реден
број
Албум Позиција Продажби
(Oricon)
Сертификација
(RIAJ)
Oricon
Weekly
Albums
Chart
[12]
2008 1 Set List ~Greatest Songs 2006–2007~ (SET LIST~グレイテストソングス 2006-2007~)

 • Издаден: 1 ноември 2008
 • Реиздаден на 14 април 2010 како SET LIST ~Greatest Songs~ Kanzenban (SET LIST~グレイテストソングス~完全盤)
 • Издавачка куќа: DefSTAR Records (DFCL-1429/30 (Limited), DFCL-1431 (Regular), DFCL-1653 (Kanzen)*)

29
2*
54 000
160 000*
Платинест (250 000+)[13]
2010 2 Kamikyokutachi (神曲たち)

 • Издаден: 7 април 2010
 • Издавачка куќа: King Records (KIZC-65/6 (Regular), NKCD-6512/3 (Theater))

1 534 000 2× Платинест[14]
2011 3 Koko ni Ita Koto (ここにいたこと)

 • Издаден: 8 јуни 2011
 • Издавачка куќа: King Records (KIZC-90117/8 (Limited), KIZC-117/8 (Regular), NKCD-6546 (Theater))

1 803 000+ Милионен (1 000 000+)[13]

* преиздаване през 2010 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „What is AKB48? / AKB48 [Official]“. AKB48 (англиски). 2011-02-14. Посетено на 2011-10-26.
 2. 2,0 2,1 „Japanese Idol Group AKB48 to Perform at MIPCOM“ (англиски). Reuters. 2009-07-28. Архивирано од изворникот на 2012-06-16. Посетено на 2011-10-26.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Girl idol group about mass exposure, fans“. The Japan Times (англиски). The Japan Times Inc. 2010-08-24. Посетено на 2011-10-26.
 4. „AKB48 Official Site|Where to see them“ (англиски). AKB48. Архивирано од изворникот на 2008-12-18. Посетено на 2011-10-26.
 5. „AKB48 is officially the world's biggest group“. 2010-11-15. Посетено на 2011-10-26.
 6. „Guinness Worlds Records - Largest pop group“. Guinness World Records. Посетено на 2011-10-26.
 7. „AKB48公式サイト|メンバー情報“ (јапонски). AKB48. Архивирано од изворникот на 2006-06-13. Посетено на 2011-10-26.
 8. 8,0 8,1 „AKB 48 no shinguru uriage rankingu“ (јапонски). Oricon Inc. Посетено на 2011-10-26.
 9. „AKB48、研究生昇格組中心の新チーム「チーム4」誕生“. Natalie (јапонски). Natalie (Natasha Inc.). 2011-06-07. Посетено на 2011-10-26.
 10. „Hot 100|JAPAN Charts|Billboard JAPAN“ (јапонски). Hanshin Contents Link Corporation & Prometheus Global Media, LLC.
 11. „有料音楽配信チャート“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan.
 12. „AKB48 no arubamu uriage rankingu“ (јапонски). Oricon Inc. Посетено на 2011-10-26.
 13. 13,0 13,1 „2011年6月度 認定作品“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на 2011-10-26.
 14. „2010年12月度 認定作品“ (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на 2011-10-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]