Кјари Памју Памју

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кјари Памју Памју
Кјари во Париз, Франција, 2012.
Биографски податоци
Родено имеКирико Такемура[1]
Роден(а)29 јануари 1993
Нишитокио, Токио, Јапонија
ПотеклоТокио, Јапонија
ЖанровиJ-pop, поп, денс, рок
Занимањапејач, модел, блогер
Период на активност2010–денес
СоработнициWarner Music Japan
Мреж. местоkyary.asobisystem.com/index.php

Кјари Памју Памју (きゃりーぱみゅぱみゅ Kyarī Pamyu Pamyu?, родена 29 Јануари 1993) е јапонска моделка, блогерка и пеачка од Хараџуку областа на Токио. Нејзиното официјално уметничко име е Каролин Чаронплоп Кјари Памју Памју.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кјари стартираше како моден блогер а потоа ја започна својата професионална кариера како модел за Хараџуку модни списанија како што се Kera! и Zipper.[2] По постигнатата слава почна да се втемелува како бизнисменка лансирајки линија на вештачки трепки наречена "Harajuku Doll Eyelashes by Eyemazing x Kyary"[3] и да се појавива на модни ревии.[4] Во април 2011 го организираше настанот "One Snap For Love" заедно со јапонскиот моден уредник и фотограф Јасума Јонехара и јапонскиот бренд 6%DokiDoki, кој беше посветен на жртвите од 2011 Тохоку цунмито и земјотресот.[5]

Во јули 2011 ја започна својата музичка кариера издавајки го својот прв сингл "PonPonPon". Музичкиот спот, посветен на Kawaisa и Decora културата беше објавен на YouTube и стана вирусен хит.[6][7] Американската пејачка Кејти Пери, фан на Кјари, го представи музичкото видео на својот твитер.[8] Јасутака Наката е продуцент на синглот кој е првата песна од мини-албумот на Кјари, Моши Мoши Хараџуку (Moshi Moshi Harajuku), кој беше издаден на 17 август 2011.[9] "PonPonPon" беше издаден на 31 јули, 2011 и влезе во Billboard Japan's Hot 100s на 72 место.[10]

Вториот сингл, "Jelly", беше меѓународно издаден на iTunes на 3 август, 2011. Една недела по издаваљето на својот мини-албум, Кјари издаде и афтобиографија за својот успех и слава поименувана Oh! My God!! Harajuku Girl.

На 7 декември, 2011, новите сигл и видео на Кјари Памју Памју, "Tsukema Tsukeru" беа дигитално и меѓународно издадени преку iTunes.

На 9 декември, 2011, Кјари Памју Памју ги посети обединетите држави да настапи на модна ревија и исполни две од своите хит песни во Culver City. Тоа е прв пат за Кјари да настапува во туѓина и прв пат да ја пее "Tsukema Tsukeru."[11]


На 1 јануари, 2012, нејзиниот прв физички сингл излегна, поименуван "Tsukema Tsukeru", во кој беше вклучена и специално издание на книга со слики.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 2011: Moshi Moshi Harajuku
Синглови
 • 2012: "Tsukema Tsukeru"

Референци[уреди | уреди извор]

 1. kyary pamyu pamyu (official Facebook page)
 2. Kyary Profile in Japanese and English. Kyary.asobisystem.com. Retrieved on 2011-12-08.
 3. Harajuku Doll Eyelashes by Eyemazing x Kyary. Tokyofashion.com. Retrieved on 2011-12-08.
 4. Spinns Harajuku Fashion Show Pictures – Spring 2011. Tokyofashion.com. Retrieved on 2011-12-08.
 5. Harajuku earthquake relief effort frontlining Kyary. Tokyofashion.com (2011-04-04). Retrieved on 2011-12-08.
 6. Dooling, Annemarie. „'PonPonPon' Gives Us A Kawaisa Seizure“, „Huffington Post“, 27 јули 2011.
 7. Favorite Summer Artists & Cats Grilling Out (!!!): It's Episode 2 Of MTV's Pop Music Web Show, 'Bigger Than The Buzz'!. Buzzworthy.mtv.com (2011-08-04). Retrieved on 2011-12-08.
 8. Twitter / @katyperry: I'm so in love with her bu ...
 9. „Kyary Pamyu Pamyu "PonPonPon" Music Video w/ Art by 6%DokiDoki“. 
 10. „Hot 100 Billboard Japan Charts (ja)“.  Unknown parameter |lang= ignored (помош)
 11. „Kawaii for the Masses: Rune Boutique's Debut“. Asia Pacific Arts. 01/25/2012. 

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]