K-pop

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
K-pop
Стилско потекло: денс музика, електронска музика, синтисајзерски поп, хип-хоп, рок, современ ритам и блуз
Културно потекло: Јужна Кореја, почетокот на 1990тите
Својствени инструменти: вокал, рап, драм-машина, тапани, бас, клавијатури, пијано , семплер, секвенсер, синтисајзер, вокодер, Auto-Tune, од време на време употребата на разни други инструменти, како лимени дувачки и гудачки
Популарен: во цела Источна Азија

K-pop (/keɪ pɔp/, кеј поп, кратенка од англ. Korean pop;[1] на корејски: 가요 кајо[2]) е музички жанр кој опфаќа многу стилови на јужнокорејската поп музика,[3] вклучувајќи различни правци на денс музиката, електропоп, хип-хоп и современ ритам и блуз.

Според еден од авторите на американското музичко списание Ролинг Стоун, K-pop е „смеса од модната западна музика и високо-енергетски јапонски поп“ (J-pop), која „лови глави на слушатели со повторливи закачливи фрази, понекогаш на англиски јазик“. K-pop „вклучува фузија на стилови, како со пеење тако и со рап, и места посебен акцент на перформанси и силни визуелни ефекти“.[1]

K-pop не е само музика, K-pop станал субкултура која е популарна меѓу младите луѓе во целиот свет. Благодарение на Интернет и пристап до дигитални содржини, K-pop достигнува до неверојатно широка публика.[4]

Познати K-pop групи и музичари[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]