2NE1

Од Википедија — слободната енциклопедија
2NE1
Лево кон десно: Минзи, CL, Бом и Дара
Лево кон десно: Минзи, CL, Бом и Дара
Основни податоци
ПотеклоСеул, Јужна Кореjа
Жанр(ови)
Години на активност2009–2016[1]
Продукциска куќа/ќи
Поранешни членови

2NE1 (корејски: 투애니원, twen(t)y-one) - женски бенд од Јужна Кореја, составен од Бом, CL, Дара и Минзи, создаден од YG Entertainment во 2009 година. Откако се појавиле заедно со машкиот бенд Биг Бенг во песната „Lollipop“, промоционална снимка за LG Electronics, групата ја зголемила нивната слава со издавањето на нивните две истоимени мини албуми, 2NE1 (2009) и 2NE1 (2011), и два студиски албуми, To Anyone (2010) и Crush (2014). Сите се искачиле на местото број еден на списокот на Гаон албуми. Тие исто така постигнале девет хитови број еден на Гаонската дигитална табела, со „Try to Follow Me“, „Go Away“, „Lonely“, „I Am The Best“, „Ugly“, „I Love You“, „Falling in Love“,„Missing You “и „Come Back Home“.

Квартетот истовремено водел слично успешна кариера во Јапонија, објавувајќи ја јапонската верзија на нивниот втор мини албум, „Nolza“ (2011) и следејќи ги студиските албуми „Collection“ (2012) и „Crush“ (2014). По долготрајна пауза, Минзи ја напуштила групата во април 2016 година,[2] додека остатокот од групата се распуштил подоцна тој ноември.[1] Нивниот последен сингл „Goodbye“ бил издаден на 21 јануари 2017 година.[3]

На врвот на нивната кариера и пред нивното разделување, 2NE1 била сметана за една од најуспешните и најпознатите женски групи во Јужна Кореја.[4][5] Имајќи продадено 66,5 милиони рекорди, тие се едни од најпродаваните женски групи на сите времиња.[6] Списанието Билборд ги рангирал 2NE1 како една од најдобрите К-поп женски групи во изминатата деценија додека „The New York Times го именувал настапот на 2NE1 во Пруденталниот центар во Њу Џерси како еден од „најдобрите концерти на 2012 година“.[7]

Историја[уреди | уреди извор]

Логото на групата

Пред дебито[уреди | уреди извор]

2NE1 била прв пат спомената од јужнокорејскиот печат кон крајот на 2004 година. Двете Бојунг од Спика и Линзи од Фистар биле обучувани заедно со членовите на 2NE1. Сепак, тие биле елиминирани пред дебито.[8] YG Entertainment официјално објавил во почетокот на 2009 година дека групата ќе биде составена од четири члена и дебито некаде во мај истата година.[9] Компанијата изјавила дека групата тренирала четири години и дека нивниот деби албум ќе содржи песни изработени од водачот на 1TYM, Теди Парк.[10][11] Името на групата првично било објавено како „21“, меѓутоа, поради откритието на пејачка со истото име, групата брзо била преименувана во „2NE1“.[12] Името, изговорено на корејски јазик е приближно на англиски како „To Anyone“ или (според англискиот во САД) „Twenty One“ (дваесет и еден), ги комбинира фразите „21 век“ и „Нова еволуција“.

2009–2010 година: Деби и деловен успех[уреди | уреди извор]

2NE1 на шестиот Фестивал на песна на Азија во 2009 година.

На првиот мини албум „2NE1“ (2009) му претходеле два сингла. Првиот, „Lollipop“, бил снимен со колегите Биг Бенг и објавен на 27 март 2009 година за промовирање на телефонот LG Cyon.[9] Иако било снимено музичко видео,[13] „Lollipop“ не била промовирана заради поврзаност со рекламирање на производи, што предизвикало проблеми со подобноста на музичките листи.[14] Вториот сингл, „Fire“, напишан и продуциран од Теди Парк[15] бил објавен во мај и содржел елементи на хип-хоп и реге.[16] Неговото музичко видео имало две верзии - „вселенска“ верзија и „улична“ верзија. Во првите 24 часа на објавување, видеата добиле над еден милион прегледи.[17] И песната „Fire“ и групата станале познати поими за пребарување преку Интернет. Крајниот сингл, „I Don't Care“, бил објавен истовремено заедно со нивното прво истоимено ЕП во јули.[18] Промотивните активности брзо следувале за да претстават помека, повеќе женска слика на групата за да се разликува со поострата слика претходно претставена во „Fire“.[19] „I Don't Care“ станала најсимнуваната песна во тој месец, подоцна освојувајќи ја Песна на годината на Азиските музички награди Мнет.[20]

Иако членовите на групата ги снимиле и објавиле своите соло материјали во август, тие извеле реге верзија на „Не ми е гајле“ на Инкигајо во септември.[21] Поради популарноста на ремиксот, тој бил објавен на дигиталните продавници на 3 септември како свој следен дигитален сингл.[21] Распродадени со успехот на нивните синглови, продажбата на 2NE1 достигнала 100.000 примероци до крајот на годината.[22] 2NE1 подоцна настапиле на шестиот Фестивал на песна на Азија, претставувајќи ја Кореја заедно со уште три групи и подоцна ја освоиле Наградата за азиски новајлија.

2NE1 како го снимаат музичкиот спот за „Can't Nobody“ во 2010 година

Во 2010 година, 2NE1 неочекувано ја издале „ Try to Follow Me “ во февруари преку разни дигитални продавници без претходно соопштение или промоција за да го поддржат телефонот Corby Folder на Самсунг.[23] Песната се искачила на првото место на дигиталната табела Гаон.[24] Тоа лето, 2NE1 патувале за Лос Анџелес и Лондон за снимање на англиски песни за еден деби албум во САД со членот и музички продуцент на Black Eyed Peas, will.i.am. Групата снимила вкупно 10 песни во нивните почетни сесии.[25] Првиот целосен албум на квартетот, To Anyone (2010), бил издаден на 9 септември, а дебитирал на местото број 7 на Билборд табелата.[26] Пред објавувањето на албумот, тој веќе добил 120.000 нарачки.[27] Содржел вкупно 12 песни, објавени биле четири синглови: првите пет хитови „Clap Your Hands“, „ Can't Nobody“, „It Hurts (Slow)“ и на врвот на табелата „Go Away“.[28][29][30] Петтата песна „Don't Stop the Music“ била снимена како „посебен подарок за тајландските обожаватели“, а исто така била искористена во комбинација со поддршката на групацијата Јамаха Фиоре.[31] На доделувањето на Азиските музички награди Мнет во 2010 година, 2NE1 ги одвеле дома највисоките признанија: „Уметник на годината“, „Најдобро музичко видео“ за „Can't Nobody“, „Најдобра женска група“ и „Албум на годината“.[32][33][34]

2011–2012 година: Јапонско деби и меѓународно проширување[уреди | уреди извор]

На 19 јануари 2011 година, „ Can't Nobody (англиска верзија)“ била издадена на јапонската дигитална продавница Рекочоку како мелодии за ѕвонење.[35] Следниот месец, придружно музичко видео било достапно за преземање преку iTunes Јапонија. Нивниот јапонски деби сингл „Go Away“ бил објавен како ринг-тон на 9 март,[36] а подоцна бил користен како тематска песна за јапонската телевизиска програма Мезамаши ТВ.[37] На 16 март, првиот корејски ЕП „2NE1“ бил достапен во Јапонија; промотивните активности биле откажани како резултат на земјотресот во Тохоку и цунамито.[38]2NE1“ дебитирал на 24. место на топ листите на Орикон, продавајќи 3.860 примероци во својата прва недела на издавање.[39] Првичните планови за нивното официјално деби на Јапонија на Музичката станица биле одложени за подоцна во истата година, како резултат на земјотресот,[40] иако квартетот учествувал во кампањата преку Навер „Молете се за Јапонија“ заедно со многу други корејски познати личности за да соберат средства за жртвите од земјотресот.[41]

Групата се вратила во Јужна Кореја со нивниот втор ЕП „2NE1“ (2011), постигнувајќи три хитови на првото место: „Lonely“, „I Am The Best“, кој исто така ја освоила наградата „Песна на годината“ на доделувањето на Азиските музички награди Мнет,[42][43] и „Ugly“ како и хитот на местото број 3 „Hate You“.[28] Самиот албум бил голем успех, држејќи го врвот на Гаонската листа и продавајќи над 108.000 примероци.[44] По завршувањето на промоциите во август 2NE1 го одржале првиот распродаден самостоен концерт во Олимписката сала во Олимпискиот парк Џамсил на 26, 27 и 28 август во Сеул, Јужна Кореја пред да летаат назад во Јапонија.

2NE1 на Наградите на Јутјуб за 2011 година

Одлучувајќи да го преснимаат нивниот втор EP „2NE1“ (2011) на јапонски јазик, албумот бил издаден како „Nolza“ и објавен истата година, достигнал прво место на топ листите на Орикон и продал над 48.000 примероци.[45] Изданијата на јапонски јазик на „I Am The Best“, „Hate You“, „Go Away“ и „Lonely“ биле објавени како синглови. Тие исто така ја започнале Првата турнеја во Јапонија 2NE1 - Нолза на 19 и 20 септември во арената Јокохама. Тој октомври, MTV Iggy одржа глобален натпревар, на кој 10 бендови од целиот свет се натпреварувале со гласање за титула на „Најдобар нов бенд“.[46] Со нивната песна „I Am The Best“, 2NE1 биле крунисани за победници на титулата на 10 ноември 2011 година, со што ова била нивна прва награда во Соединетите Држави.[47] 2NE1 настапиле на Тајмс Сквер во декември за да ја прифатат честа. На крајот на 2011 година, 2NE1 биле номинирани и за Јапонската награда на музички записи за „Најдобар нов уметник“, губејќи од јапонската женска група Fairies.[48][49]

На 28 март 2012 година, 2NE1 го издале својот прв целосен јапонски албум „Collection“, заедно со нивниот втор јапонски сингл „Scream“. Албумот вклучувал јапонски преработки на нивните корејски песни како „Love Is Ouch“, „ Fire “ и „ I Don't Care “, како и препев на хит-песната на Мадона од 1984 година „Like A Virgin“. Повеќе изданија на албумот биле објавени за да вклучуваат ДВД во кој биле содржани јапонски и корејски музички видеа на групата, според музичкото мрежно место на Орикон. Албумот се искачил на 5. место на Орикон Дејли табелата и продал над 32.000 примероци во Јапонија.[45][50]

Подоцна истата година, 2NE1 и групата Биг Бенг биле поканети да настапат за прв пат на Фестивалот Спрингроу во 2012 година во Јапонија, заедно со некои од најдобрите хип-хоп уметници од САД и Јапонија. Претходната година биле поканети 2NE1 и подгрупата GD & TOP, но заради трагедијата со цунамито и земјотресот во Јапонија, фестивалот бил откажан.[51] 2NE1 исто така соработувал со јапонската хип-хоп група М-Фло за песната „She's So (Outta Control)“, која била претставена на шестиот студиски албум на уметникот, „Square One“. Песната била објавена како водечка песна од албумот, две недели пред објавувањето на албумот на 29 февруари.[52] „She's So (Outta Control)“ стигнала до местото 43 на табелата на Билборд Japan Hot 100.[53] 2NE1 последователно ги завршил своите јапонски промоции изведувајќи на МТВ Видео музичките награди на Јапонија, што биле одржани на 23 јуни во центарот Махукари Месе. Тие исто така ја освоиле наградата „Најдоброто ново видео на уметник“ за нивната песна „I Am the Best“. Не-албумскиот сингл „I Love You“, исто така, бил објавен во нивната матична земја, на врвот на табелата и да станал нивниот шести сингл на првото место.[54] Тој декември 2NE1 и Биг Бенг стигнале на списокот на МТВ Стајл за „Најдобар стил на бенд за 2012 година“. Двете групи на YG Entertainment биле единствените азиски уметници што биле на списокот од 10 други различни музичари, кој ги вклучувал One Direction, The Wanted, Backstreet Boys, Spice Girls, Destiny’s Child, Fun and No Doubt.[55]

2013–2014: Соработки, светско признание и светска турнеја[уреди | уреди извор]

На 14 март 2013 година, 2NE1 го објавиле синглот на англиски јазик „Take the World On“, што било соработка со пејачот will.i.am. Песната претходно била користена во реклама за Intel Ultrabook[56] На 21 март, во интервју за „Elle“, CL потврдила дека групата сè уште не планирала албум за во САД, но сакала да произведе повеќе песни во англиски. Втората соработка со will.i.am ја створила „Gettin' Dumb"; овој пат вклучувајќи го и неговиот бендов колега apl.de.ap. Песната била прикажана на вториот албум на will.i.am #willpower, кој бил објавен на 23 април. Следните синглови на 2NE1 не биле врзани за ниту еден албум, со високо котирачките песни „Falling in Love“ и „Missing You“, станувајќи нивни седми и осми број еден синглови. Третата, „Do You Love Me“, била хит на третото место.[28]

2NE1 настапувајќи на Samsung Passion Talk, септември 2013 година

Во 2014 година, квартетот се појавил на епизода од Ергенот во јануари и подоцна, во финалето за Американскиот следен топ модел каде што последното шоу било снимано во Јужна Кореја.[57] Следниот месец, 2NE1 го издале својот втор студиски албум „Crush“ (2014).[58][59] Два синглови биле објавени истовремено: „Come Back Home“ и „Happy“. „Come Back Home“ се искачила на првото место на табелата на песни Гаун, со што станала нивниот деветти хит на местото број 1.[60] Нивниот трет сингл од албумот, „Gotta Be You“ бил објавен на 20 мај заедно со музичкото видео. „Crush“ продал 5.000 примероци за 4 дена во Соединетите Држави, достигнувајќи го на # 61 на Билборд 200 и поставил нов американски рекорд за „Највисоко рангирање и најдобро продаван албум на К-поп“, победувајќи други групи како што се Girl's Generation и Биг Бенг.[61] На 26 јуни издале јапонско издание „Crush“, кое достигнало бр. 4 на табелата дневен албум Орикон.[50]

Групата ја одржала и четвртата концертна турнеја AON: All or Nothing, во која биле вклучени застанувања во Кина, Сингапур, Тајван, Тајланд, Филипини, Јапонија, Малезија и Индонезија. Од март до октомври, тие извеле вкупно дваесет концерти низ 16 градови, со вкупно 180.000 присутни.[62][63][64] Претходниот сингл на 2NE1, „I Am The Best“, бил објавен на 11 декември во САД под Капитол Рекордс. На 18 декември нивната песна „Gotta Be You“ била крунисана „Песна на годината“ од МТВ Иги.[65] Групата добила светско признание на крајот на 2014 година. „Crush“ бил единствениот музички запис од азиски уметник кој стигнал на „40 најдобри албуми на 2014 година“ на Фјуз ТВ[66] и се нашол на првото место на списокот на списанието „Билборд“ на „Најдобар албум на К-поп за 2014“[67] како и единаесетти на годишната табела на светски албуми.[68][69]

2015–2017 година: Прекин и распуштање[уреди | уреди извор]

По прекинувањето на договорот на Бом заради нејзиниот скандал со лекови во 2014 година, другите членови започнале да истражуваат независни ангажирања, испраќајќи ја групата практично во прекин. Дара повторно ја воспоставила глумечката кариера, глумејќи во кратки драми како што се „Д-р Ијан“ и „Ние раскинавме“, како и во Ми недостигаш на KBS. Минзи ја отворила Милениумската академија за танцување.[70] CL започнала соло кариера во Соединетите држави со објавувањето на „Hello Bitches“ од нејзиното претстојно ЕП Lifted. Единствената активност на групата во 2015 година бил изненадувачкиот настап на доделувањето на Азиските музички награди Мнет во 2015 година во Хонгконг. По настапот на CL на нејзините соло синглови „The Baddest Female“ и „Hello Bitches“, сите членови се соединија да ги изведат „Fire“ и „I Am The Best“.[71] Настапот сега е најгледаниот настап на МАМА од женска група. Бил аплаудиран и како резултат, бил забележан како еден од најдобрите настапи на 2015 година од Фуз.[72] Тие, исто така, ја освоиле Големата награда на прв бренд на Кореја во Кина во 2016 година за „Топ 10 најочекувани К-ѕвезди на 2016 година“.[73]

По една година прекин, YG Entertainment го потврдиле заминувањето на Минзи во април 2016 година, во кое се наведувало дека групата ќе продолжи како трио.[2][74][75] Подоцна тој ноември, сепак, YG Entertainment го најавил распадот на групата. CL и Дара останале потпишани како соло уметници, додека Бом била ослободена од нејзиниот договор.[76] Последниот сингл, „Goodbye“, бил објавен во јануари 2017 година како збогум на нивните обожаватели,[3] инспириран од писмо што CL првично ѝ го напишала на Минзи.[77] Песната се нашла на врвот на табелата на Billboard World Digital Songs.[78]

Уметност и влијанија[уреди | уреди извор]

Мини албум дебито „2NE1“ (2009), групата била забележана дека има посебен, мешан стил. Додека „Lollipop“ била категоризирана како за поп, деби синглот „Fire“ е предоминатно под влијание на хип-хоп. „I Don't Care“, сепак, беше наменета како песна со чувство на реге.[79]

Нивниот кам-бек албум, To Anyone, бил обележан со силна промена во електронската музика. „ Go Away“, најуспешниот промотивен сингл од албумот, бил класифициран како денс жанр.[80] Сепак, песните како „It Hurts (Slow)“ се R&B, друг стил што го карактеризирал и нивниот прв мини албум.[81] Трите насловни записи, „Clap Your Hands“, „Go Away“ и „Can't Nobody“ да се забележат за нивните трајни впечатоци.[82]

Слика[уреди | уреди извор]

2NE1 биле познати по „уникатен и најгласен стил“.[83] За време на нивниот деби-сингл, групата била забележана дека е „хип-хоп“ и женска верзија на Биг Бенг, но го смениле ова гледиште со „I Don't Care“ во силни, женствени жени.[18] За време на музичкото видео „It Hurts (Slow)“, членовите биле забележани за нивната готска, црна облека[84] и чудна коса и перики.[85] Зек Гринбург од деловното списание „Форбс“ ги опишал 2NE1 како поп група која се карактеризирала со смели, светли облеки и големи, заразни фрази споени со рап стихови и „перчење во лице“. Тој исто така сметал дека групата е „поголема од Псај“, пејач на светскиот хит сингл „Gangnam Style“.[86]

Квартетот ја користел својата слика во голем број реклами и промотивни проекти. Во 2009 година, тие потпишале договор за модели со Фила на нова комерцијална кампања.[87] На почетокот на мај 2013 година, мрежното место „2NE1Loves.com“ било отворено заедно со мистериозни видеа на членовите.[88] Проектот подоцна бил откриен дека е 2NE1 Loves Shinsegae, поддршка за стоковната куќа и брендот Chrome Hearts.[89] Нивните песни биле користени, исто така, со „Lollipop“ за телефонот LG Cyon, „Follow Me“ за телефонот Corby Folder на Самсунг,[9] „Go Away“ како тематска песна за јапонската телевизиска програма Мезамаши ТВ и „Don't Stop the Music“ за нивно одобрување на Јамаха Фиоре.[31][37] За време на земјотресот и цунамито во Тохоку во 2011 година, 2NE1 го дале својот имиџ на кампањата на Навер „Моли се за Јапонија“ за да помогнат во собирањето средства за жртвите.[41]

Влијанија[уреди | уреди извор]

2NE1 снимиле R&B песни со стилови што опфаќа урбан и денс-поп.[90] Тие им дале заслуги на „Спајс грлс“ и TLC како влијанија од женски групи.[91]

Парк Бом ги навела пејачите, Бијонсе и Мараја Кери како нејзини главни влијанија поради нивниот силен вокал и моќните настапи. Таа ги набројала хип-хоп и R&B како нејзини омилени музички жанрови.[92] Најмладиот член Минзи го навела славниот забавувач Мајкл Џексон, Ријана,[93] додека водачот CL ѝ рекла на продуцентот Теди Парк, и забавувачига Мадона и Лорин Хил се нејзините модели.[94] Дара изјавила дека пејачката-глумица Ум Џунг-хва е нејзино вдаховение и ја идолизира Реџина Веласкес, добро позната филипинска пејачка и позната и како славејчето на Азија. Таа, исто така ужива во стилот и музиката на Бритни Спирс, наведувајќи ја како пример, чии песни на кои честопати ги пеела додека растела, за време на интервјуата во САД кога биле на нивната нова посета на светската турнеја во Калифорнија.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • To Anyone (2010)
 • Collection (2012)
 • Crush (2014)

Концерти[уреди | уреди извор]

Главни концерти[уреди | уреди извор]

 • Забава во Филипини (2011)
 • Нолза (2011)
 • Глобална турнеја: Нова Еволуција (2012)
 • Светска турнеја: Се или Ништо (2014)

Други концерти[уреди | уреди извор]

 • YG Family Концерт (2010)
 • Концерт на 15-годишнината на YG Family (2011–2012)
 • Светска турнеја на YG Family: Моќ (2014)

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Стил: 2009 година (краток кадар)
 • Девојки: 2009 година (краток кадар)
 • 2009: 2NE1TV
 • 2010: 2NE1TV Сезона 2
 • 2011: 2NE1TV во живо: Низ целиот свет (сезона 3)
 • 2014: Следниот врвен модел на Америка на CBSTV
 • 2014: Ергенот - Хуан Пабло
 • 2014: Тим Јап шоу

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Кога групата дебитирала, нивната песна „Fire“ и последователните настапи во живо биле наречени неконвенционални и впечатливи. Тие освоиле многу награди на неделните музички емисии, како што се The Music Trend и Music Bank. „Fire“ им ги донел наградите Песна на месецот и Дебитант на месецот за мај.[95] „I Don't Care“ им донел сличен успех и признание и ги довело 2NE1 да ја освојат наградата „Песна на годината“ на Азиските музички награди Мнет во 2009 година.[96] Истата година, групата добила награди за дигитална музика во Cyworld за најпродавани уметници, најдобра дебитантска група, награда Бонсанг и најдобра песна за „I Don't Care“.[97] Групата била номинирана и на Наградите за златен диск во 2009 година за Наградата за популарност, Наградата за дебитант и Дигиталниот Бонсанг.[98] На доделувањето на Музичките награди Мелон, групата била еден и единствен дебитант на Топ 10 уметници во Јужна Кореја и најдобар нов уметник.[99] Тие ги освоиле Овогодинешната сцена, Овогодинешниот албум, Овогодинешната песна на Наградите GQ во 2009 година. Тие добиле 4 од 10 номинации на Наградите Ритмер 2009, вклучително и Дебитант на годината, R&B уметник на годината, R&B Сингл на годината за „I Don't Care“ и R&B албум на годината за нивниот прв мини албум. Rhythmmer.net е познат по промовирање на хип-хоп и R&B истовремено за широко слушана и за подземна корејска музика.

2NE1 ја освоиле својата прва награда за Уметник на годината и Албум на годината за „To Anyone“ на доделувањето на Азиските музички награди Мнет во 2010 година, покрај наградите за Најдобра женска група и Најдобар музички спот за „Can't Nobody“.[100] Тие биле првите уметници кои ги освоиле сите 3 врвни награди на Азиските музички награди Мнет.

На 29 ноември 2011 година, 2NE1 ја освоиле наградата Најдобра вокална изведба од група за нивната песна „Lonely“ и биле наградени со нивната по втор пат Песна на годината за „I Am the Best“ на Азиските музички награди Мнет во 2011 година. По 2011 година, 2NE1 ги освоиле најголемите награди, за Женски уметник, во историјата на МАМА со 4 победи (2 Песни на годината, 1 Албум на годината и 1 Уметник на годината).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Tamar Herman (26 ноември 2016). „2NE1 Officially Disbands, YG Entertainment Renews Contracts With CL and Dara“. www.billboard.com. Посетено на 8 јуни 2020.
 2. 2,0 2,1 Doo, Rumy (5 април 2016). „Member Gong Minzy to leave 2NE1“. Kpop Herald. Посетено на 8 јуни 2020.
 3. 3,0 3,1 „[공식입장] YG 측 "2NE1, 21일 '굿바이' 음원 발표" (корејски). news.nate.com. 5 јануари 2017. Посетено на 10 јуни 2020.
 4. Herman, Tamar (12 јули 2017). „10 Best K-Pop Girl Groups of the Past Decade: Critic's Picks“. Billboard. Посетено на 8 јуни 2020.
 5. Liu, Marian (17 февруари 2017). „K-pop's growing pains: Why Asia's biggest bands are splitting up“. CNN. Посетено на 8 јуни 2020.
 6. Dutta, Soma (15 октомври 2015). „16 Best Selling Girl Groups of All Time“. Insider Monkey. Посетено на 10 јуни 2017.
 7. „The Best Concerts of 2012, as Seen by Times Critics“. The New York Times. Посетено на January 6, 2013. This was the year K-pop arrived — not in the form of "Gangnam Style," which was everywhere and yet completely evanescent — but in these arena shows, which were full of thousands of young, paying fans eager to see the girls of 2NE1 and the boys of BigBang, groups with zero American hits between them, but rabid American followings all the same.
 8. „FIESTAR's Linzy reveals she almost become a 2NE1 member in 'International bnt' - allkpop.com“.
 9. 9,0 9,1 9,2 Park Kyeong-eun (28 март 2009). '여자빅뱅' 5월 초 데뷔, 新 여자아이돌 대 격돌 ["Female Big Bang" Debut in May, Female Idol Groups Crash (Together)]. Good Day Sports (корејски). Архивирано од изворникот на 6 мај 2012. Посетено на 8 јуни 2020.
 10. (корејски) Hong, Jae-hyeon. 여자 아이들그룹 ‘3차 대전’ ‘애프터스쿨’·YG 3인조… ‘불꽃경쟁’ (Female Idol Groups, Three of Them in War: "After School" – "YG's Trio"...Flower War). DongA.com. 6 јануари 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 11. (корејски) Kim, Hyeong-woo. 여자빅뱅 5인조 결정 ‘산다라박 합류’ (Female Big Bang Now 4-Member Group, "Sandara Park Included"). Newsen. 21 јануари 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 12. (корејски) Lee, Hyae-rin. YG "원조 21에게 미안, '여자빅뱅' 이름 2NE1로 교체" (YG "We apologise to original '21' and Have Changed the Name to 2NE1!! Please forgive us!"). Asia Economy. 30 март 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 13. (корејски) Lee, Duna. '여자빅뱅' CF통해 모습 공개한다 ("Female Big Bang" First Shown Through Commercial). uKopia. 26 март 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 14. (корејски) Im, I-rang. 빅뱅-2NE1 '롤리팝', CM송 최초 가요프로 1위 될까? (Big Bang-2NE1 "Lollipop", First Commercial Song to Hit #1 on Network Music Shows?). MyDaily. 17 април 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 15. (корејски) 신예 여성그룹 2NE1, 첫 타이틀곡 `파이어` 발표 (New Female Group 2NE1, First Single "Fire" Released) . Korea Economic Daily. 7 мај 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 16. (корејски) 양현석 "2NE1 데뷔곡은 레게풍 힙합곡" (Yang Hyeon-seok "2NE1's Debut Song is Reggae/Hip-Hop Song"). SBS News. 30 април 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 17. (корејски) Park, Sae-yeon. 2NE1, 2009 최고신인 되나? ‘파이어’ M/V 1백만 클릭 ‘대박’ (2NE1, 2009 Best New Group? "Fire" Music Video Receives 1 Million Clicks, "Huge Success")[мртва врска]. JoongAng Ilbo/Newsen. 7 мај 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 18. 18,0 18,1 (корејски) Kim, Hyeong-wu. 2NE1 아이돈케어 ‘힙합전사에서 귀여운 여인 깜짝 변신’ (2NE1's "I Don't Care" "Swift Change from Hip-Hop Warriors to Sweet Girls") Архивирано на 13 септември 2009 г.. IS Plus/Newsen. 1 јули 2009.Посетено на 8 јуни 2020.
 19. 2NE1 Comes Out on Top at Music Bank. The Korea Times. 18 јули 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 20. "2009 Mnet Asian Music Awards". Awards and Winners. Посетено на 8 јуни 2020.
 21. 21,0 21,1 (корејски) Hong, Jeong-won. 2NE1 ‘아이돈케어’ 레게믹스 반응 ‘핫’..3일 음원공개 (2NE1's "I Don't Care" Reggae Remix Received Hotly, To Be Released Digitally on the 3rd) . Joins.com/Newsen. 1 септември 2009. Посетено на 8 јуни 2020.
 22. „Comeback D-2, 2NE1's upcoming album hits monster pre-order numbers“. Allkpop.com. 6 септември 2010. Посетено на 8 јуни 2020.
 23. (корејски) Park, Se-yeon. 2NE1 오늘(9일) 게릴라 신곡 깜짝공개 ‘날 따라 해봐요’ (2NE1 Releases "Guerilla" Surprise Single "Please Follow Me" Today (the 9th))[мртва врска]. JoongAng Ilbo/Newsen. 9 февруари 2010. Посетено на 8 јуни 2020.
 24. „Try to Follow Me“ (корејски). Посетено на 8 јуни 2020.
 25. „Oriental whirl: American debut for 2NE1“. New Straits Times. 19 септември 2010. Архивирано од изворникот на 7 октомври 2010. Посетено на 8 јуни 2020.
 26. Herman, Tamar (26 ноември 2016). „2NE1 Officially Disbands, YG Entertainment Renews Contracts With CL and Dara“. Billboard. Посетено на 8 јуни 2020.
 27. „[NEWS] 2NE1's "To Anyone" Album Pre-order Tops Hanteo Real-time Album Sales Chart!“. Daily K Pop News (англиски). Посетено на 8 јуни 2020.
 28. 28,0 28,1 28,2 Gaon chart single rankings:
 29. Park, Mi Yae (23 октомври 2010). „양현석 "2NE1 후속곡..할로윈 공개" 호기심“ [Yang Hyun Suk: "2NE1 follow up song on Halloween," sparks public curiosity]. SPN (корејски). eDaily. Посетено на 8 јуни 2020.[мртва врска][мртва врска]
 30. „2NE1 후속곡 아파“ [2NE1 Follow Up Song It Hurts]. YG Life (корејски). YG Entertainment. 30 октомври 2010. Посетено на 8 јуни 2020.[мртва врска][мртва врска]
 31. 31,0 31,1 „สี่สาวเปรี้ยวซ่า 2NE1 เตรียมส่งซิงเกิลพิเศษ "Don't Stop The Music" เพื่อแฟนไทยโดยเฉพาะพร้อมฟังก่อนใครในโลก!! 26 พฤศจิกายนนี้ ทุกคลื่นวิทยุทั่วประเทศ. กระแสตอบรับดี โอกาสเจอ 2NE1 ยิ่งมาก!!“ [2NE1 објавувајќи ја „Don't Stop the Music“ како посебен проект за тајландските обожаватели, објавувајќи ја на 26 ноември, добра можност да ги сретнат 2NE1!]. Pingbook Entertainment (тајландски). Pingbook Network. 25 ноември 2010. Посетено на 8 јуни 2020.
 32. Hicap, Jonathan M. (November 29, 2010). „2NE1 wins MAMA Artist, Album of the Year“. Manila Bulletin. Manila Bulletin Publishing. Архивирано од изворникот на December 25, 2010. Посетено на February 12, 2011.
 33. Hicap, Jonathan M. (October 29, 2010). „Controversial Mnet Asian Music Awards bares nominees“. Manila Bulletin. Manila Bulletin Publishing. Архивирано од изворникот на October 29, 2010. Посетено на February 12, 2011.
 34. „MAMA "보아-女가수상, 씨엔블루-男신인상 등 추후 전달". tvdaily.mk.co.kr (корејски). November 29, 2010. Архивирано од изворникот на November 13, 2013. Посетено на 29 January 2015.
 35. „CAN'T NOBODY (English Version) レコチョクにて独占先行配信開始!“ ["Can't Nobody (English Version)" exclusive ringtone release on Recochoku!]. 2NE1 Avex Official Website (јапонски). Avex Group. 19 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 22 март 2011. Посетено на 8 јуни 2020.
 36. "最後の大物"2NE1、今春日本デビュー [2NE1 to debut in Japan this Spring]. Sanspo.com (јапонски). Sankei Digital Inc. 23 февруари 2011. Архивирано од изворникот на 23 јуни 2011. Посетено на 8 јуни 2020.
 37. 37,0 37,1 „「GO AWAY」、フジテレビ系「めざにゅ〜」テーマソングに決定!“ ["Go Away" selected to be Mezamashi TV's theme song!]. Avex Official Website – 2NE1 (јапонски). Avex Group. 31 март 2011. Архивирано од изворникот на 11 мај 2011. Посетено на 8 јуни 2020.
 38. Gil, Hye-seong (16 март 2011). „양현석 "2NE1, 日안정되면 언제든 활동OK..韓활동먼저" [Yang Hyun Suk: "2NE1, waiting until Japanese situation is stable"]. Nate News (корејски). SK Communications. Посетено на 8 јуни 2020.
 39. アルバム 週間ランキング [Album Weekly Ranking]. Oricon Style (јапонски). Oricon Inc. Посетено на 8 јуни 2020.
 40. „テレビ朝日「MUSIC STATION」オンエア中止のお知らせ“ [TV Asahi's Music Station appearance cancelled]. Avex Official Website – 2NE1 (јапонски). Avex Group. 11 март 2011. Архивирано од изворникот на 18 март 2011. Посетено на 8 јуни 2020.
 41. 41,0 41,1 „스타들의 "Pray for Japan" 릴레이가 시작되었습니다!“ [Star's "Pray for Japan" relay has started!]. Naver (корејски). NHN Corp. Посетено на 10 јуни 2020.
 42. „2011 MAMA Winners“. Mnet Asian Music Awards. CJ E&M. Архивирано од изворникот на 2014-12-09. Посетено на December 15, 2014.
 43. „Mnet Releases MAMA Awards Nominees' List“. Soompi. November 1, 2011. Посетено на December 15, 2014.
 44. „[인티포털] 가온 차트 역대 음반판매량 TOP100 (2010~2014)“. 인스티즈(instiz, 音思提资). April 13, 2018.
 45. 45,0 45,1 „オリコンランキング情報サービス「you大樹」“ (јапонски). Oricon. Посетено на 8 јуни 2020.
 46. „You chose the best, and now it's your time to celebrate“. Посетено на 8 јуни 2020.
 47. „World, Get Ready For 2NE1: MTV Iggy's Best New Band In The World!“. Посетено на 8 јуни 2020.
 48. „53rd Japan Record Award winners“. Tokyograph. 20 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-08-28. Посетено на 8 јуни 2020.
 49. „AKB48 wins 53rd Japan Record Award“. Tokyograph. 30 декември 2011. Архивирано од изворникот на 2012-08-28. Посетено на 8 јуни 2020.
 50. 50,0 50,1 2ne1のアルバム売り上げランキング (јапонски). Oricon. Посетено на 8 јуни 2020.
 51. „Big Bang and 2NE1 added to Springroove lineup“. Asia Pacific Arts. 31 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 7 ноември 2014. Посетено на 8 јуни 2020.
 52. „作品コード 704-3406-9 SHE'S SO(OUTTA CONTROL)“ [M-Flo "She's So(Outta Control)" tie-up information]. JASRAC. 2012. Посетено на 8 јуни 2020.
 53. „Japan Billboard Hot 100“. Billboard Japan. 21 март 2012. Архивирано од изворникот на 24 февруари 2012. Посетено на 8 јуни 2020.
 54. (корејски) [단독]2NE1, 1년만 전격컴백..6월 韓새앨범·7월 콘서트 :: 네이버 뉴스. News.naver.com. Посетено на 8 јуни 2020.
 55. „Best Band Style Of 2012“. MTV. December 7, 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на October 28, 2013.
 56. „will.i.am and 2NE1 Take the World On with Intel Ultrabook Project“. Mwave. 19 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 25 ноември 2013. Посетено на 8 јуни 2020.
 57. „2NE1 to Appear on the Final Episode of "America's Next Top Model". Yg Life. Посетено на 9 јуни 2020.
 58. „NEWS ABOUT '2NE1'. YG-Life. 13 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-01. Посетено на 9 јуни 2020.
 59. „NEWS ABOUT '2NE1' : PART 2“. YG Life. YG Entertainment. 19 февруари 2014. Посетено на 9 јуни 2020.
 60. „Come Back Home" and "Gotta Be You“ (корејски). Архивирано од изворникот на 14 мај 2015. Посетено на 9 јуни 2020.
 61. „2NE1 Sets New U.S. Record for Highest-Charting, Best-Selling K-Pop Album With 'Crush'. Billboard. Посетено на 9 јуни 2020.
 62. „2NE1 – 2014 WORLD TOUR“. YG Life. 26 декември 2013. Посетено на 10 јуни 2020.
 63. „DARA on '2NE1's World Tour Preparation' #1] A very serious videoconference“. YG Life. YG Entertainment. 15 јануари 2014. Посетено на 10 јуни 2020.
 64. „2nd World Tour Title: 2NE1 AON (ALL OR NOTHING)“. YG Life. 15 јануари 2014. Посетено на 10 јуни 2020.
 65. „MTV IGGY“. 18 декември 2014. Посетено на 10 јуни 2020.
 66. „40 Best Albums of 2014“. Fuse. Посетено на 10 јуни 2020.
 67. Benjamin, Jeff; Oak, Jessica (12 ноември 2014). „The 10 Best K-Pop Albums of 2014“. Billboard. Посетено на 10 јуни 2020.
 68. „World Albums Artists - Year-End 2014“. Billboard. Посетено на 10 јуни 2020.
 69. Benjamin, Jeff (22 декември 2014). „2NE1's 'Crush' Is First K-Pop Entry on Year-End World Albums Chart“. Billboard. Посетено на 10 јуни 2020.
 70. Yg United (5 мај 2015). „2NE1's Minzy Successfully Opens Her 'Millennium Dance Academy'. YG UNITED. Архивирано од изворникот на 17 ноември 2015. Посетено на 10 јуни 2020.
 71. „[2015 MAMA] 2NE1 Performs as a Group for the First Time in Two Years“. Посетено на 10 јуни 2020.
 72. Nunez, Jatnna. „Beyoncé, 2NE1, Madonna & More: Amazing Performance of 2015“. Посетено на 10 јуни 2020.
 73. Yi, Yoonjung. „Chinese Elect the Top 10 Most Anticipated K-Stars of 2016“. International BNT News. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 10 јуни 2020.
 74. Yoon Seong-yeol (5 април 2016). „YG "2NE1 공민지 탈퇴..팀 3인조 체재 여름 신곡"(전문)“. Star News (корејски). Посетено на 10 јуни 2020.
 75. '2NE1'에 대한 공식 입장“. YG Entertainment. 5 април 2016. Посетено на 10 јуни 2020.
 76. „YG "2NE1, 7년만 공식 해체…박봄 재계약 NO"(공식입장 전문)“. Naver (корејски). 25 ноември 2016. Посетено на 10 јуни 2020.
 77. „2NE1 '안녕', 공민지 생각하면서 썼다…'고별송' 뒷이야기“ (корејски). YG Entertainment. 21 јануари 2017. Архивирано од изворникот на 2017-01-23. Посетено на 10 јуни 2020.
 78. „World Digital Song Sales - February 11, 2017“. Billboard Chart. 31 јануари 2017. Посетено на 10 јуни 2020.
 79. Moon, Wan-sik (1 јули 2009). „2NE1 첫 미니 타이틀 'I don't care' 1일 전격 공개“ [2NE1 first mini-album titled I Don't Care, takes public by storm]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 80. Park, Yeong-ung (10 септември 2010). '컴백' 2NE1, 댄스 타이틀곡 '고 어웨이' 뮤비 공개“ [2NE1 comeback, dance title track "Go Away" music video released]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 81. Mun, Wan-sik (31 октомври 2010). '인기가요' 2NE1, 후속곡 '아파' 첫선 '4人4色' [2NE1 on Inkigayo, "It Hurts" song debut: 4 people, 4 colors]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 82. Park, Yeong-ung (3 октомври 2010). „2NE1, 25일만에 1위 8번..'가요계평정' 의미는?“ [2NE1, 25 days after being number one eight times, what's this mean for the music industry?]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 83. „Rating the Latest Idol Group Comebacks“. KBS Global. KBS. 15 ноември 2010. Архивирано од изворникот на 24 ноември 2010. Посетено на 10 јуни 2020.
 84. Park, Yeong-ung (1 ноември 2010). „산다라박의 눈물..2NE1 '아파' 뮤비 공개“ [Sandara Park's tears; 2NE1's "It Hurts" music video released]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 85. Song, Yeong-won (1 ноември 2010). „★처럼 이미지 변신하고 싶다면? '패션가발'을 활용해라!“ [Do you want to have an image transformation? Use a wig!]. Nate News (корејски). SK Communications. Посетено на 10 јуни 2020.
 86. Greenburg, Zack (16 октомври 2012). „Bigger Than Psy: 2NE1 And The Future Of K-Pop“. Forbes. Посетено на 10 јуни 2020. Known by many as the Korean version of the Spice Girls, the group has sold 27 million digital downloads to date, including the single "I Am The Best," which moved 4.5 million units
 87. (корејски) Lee, Na-Young. 2NE1, 이번에는 광고계 접수한다! '억대모델 발탁' (2NE1, This time they're taking over the advertising industry) . Today Korea. 16 јуни 2009. Посетено на 10 јуни 2020.
 88. Benjamin, Jeff (8 мај 2013). „YG Entertainment Teases 'Who's Next?' as Mysterious '2NE1 Loves' Videos Surface“. billboard.
 89. „2NE1, 하이주얼리 브랜드 '크롬하츠'와 콜라보레이션“ (корејски). YG Family. 20 мај 2013. Посетено на 10 јуни 2020.
 90. „안녕 (Goodbye)“.
 91. Garibaldi, Christina (17 октомври 2012). „2NE1 Bringing K-Pop 'Girl Power' Stateside With will.i.am-Assisted Debut“. MTV. Посетено на 10 јуни 2020.
 92. Park, Mi-ae (22 мај 2009). 박봄, "가수 꿈 위해 유학도 포기했어요~" [Park Bom, "For my singing dream, I stopped my overseas studying~"]. eDaily SPN (корејски). eDaily. Архивирано од изворникот на 31 мај 2009. Посетено на 10 јуни 2020.
 93. Park Yeong-ung (13 октомври 2010). "박봄은 비욘세?"..2NE1이 밝힌 롤모델은?“ ["Park Bom and Beyoncé?" Who are 2NE1's role models?]. Star News (корејски). MoneyToday. Посетено на 10 јуни 2020.
 94. Park, Mi-ae (22 мај 2009). „CL, "데모 테이프 들고 무작정 YG 문 노크" [CL, "knocked on the YG Entertainment door to hand in my demo tape"]. eDaily SPN (корејски). eDaily. Посетено на 10 јуни 2020.[мртва врска][мртва врска]
 95. Lee, Hye-rin (10 јуни 2009). „2NE1, 디지털 뮤직어워드 3관왕 기염①“ [2NE1, 3-time digital music award winners]. Asiae (корејски). Asiae. Посетено на 10 јуни 2020.
 96. „2009 Mnet Asian Music Awards“. Mnet Asian Music Awards (корејски). Mnet Media. Архивирано од изворникот на 23 април 2010. Посетено на 10 јуни 2020.
 97. Hicap, Jonathan M. (2 март 2010). „2NE1 wins big at Cyworld Digital Music Awards“. Manila Bulletin. Manila Bulletin Publishing. Архивирано од изворникот на 6 март 2010. Посетено на 10 јуни 2020.
 98. „2009 Golden Disk Award nominees revealed“. AllKpop. 2 ноември 2009.
 99. „2009 Melon Music Awards“. Melon (корејски). Loen Entertainment. Посетено на 10 јуни 2010.
 100. Hicap, Jonathan M. (29 ноември 2010). „2NE1 wins MAMA artist, Album of the Year“. Manila Bulletin. Manila Bulletin Publishing. Архивирано од изворникот на 5 декември 2010. Посетено на 11 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]