Momoiro Clover Z

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Momoiro Clover Z
Momoiro Clover Z, 6 август 2011
Биографски податоци
Познат(а) и какоMomoclo (Momokuro)
MCZ
ПотеклоТокио, Јапонија
ЖанровиJ-pop, поп
Период на активност2008–сега
ИздавачиKing Records
Мреж. местоМатична страница
YouTube
Членови
Канако Момота
Шиори Тамаи
Ајака Сасаки
Момока Аријасу
Рени Такаги
Поранешни членови
Акари Хајами
Поврзано делот „Поранешни членови

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) е јапонска женска поп група (идол група) основана од Stardust Promotion во 2008 година.[1]

Состав[уреди | уреди извор]

Име Дата на раѓање Боја Белешки
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 12 јули 1994 (27 години) Црвена Лидерка
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 4 јуни 1995 (26 години) Жолта Прекар: Шиорин
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 11 јуни 1996 (25 години) Розова Прекар: Арин
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 15 март 1995 (26 години) Зелена
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 21 јуни 1993 (28 години) Пурпурна Поранешната лидерка

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

Име Дата на раѓање Боја Белешки
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 17 март 1995 (26 години) плава Прекар: Акарин

Other

 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

Реден
број
Наслов Датум на издавање Позиција Сертификација
(RIAJ)
Албум
Oricon
Weekly
Singles
Chart

[2]
Billboard
Japan

Hot 100
Независни синглови
1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 5 август 2009 23 Iriguchi
no Nai
Deguchi
2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 11 ноември 2009 11
Синглови под голема издавачка куќа
1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Реиздаден на 26 септември 2012
  како „Ikuze! Kaitō Shōjo ~Special Edition~“
5 мај 2010 3
7*
19
29*
Battle
and
Romance
2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 10 ноември 2010 8 28
3 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 7 март 2011 3 12
4 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 6 јули 2011 5 22
5 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 6 59
6 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 23 ноември 2011 7 13 5th
Dimension
7 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 7 март 2012 5 2 Златен[3]
8 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 27 јуни 2012 3 3 Златен[4]
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Издаден под името на групата Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
5 септември 2012 6
9 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) 21 ноември 2012 2 1 Златен[5] 5th
Dimension

* во 2012 година

Албуми[уреди | уреди извор]

# Албум Позиција Сертификација
(RIAJ)
Oricon
Weekly
Albums
Chart
[6]
1 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Издаден: 27 јули 2011
 • Издавачка куќа: Starchild / King Records
   (KICS-91678 (Limited A), KICS-91679 (Limited B), KICS-1678 (Regular))
3
2*
Златен[7]
2 Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Издаден: 10 април 2013
 • Издавачка куќа: Starchild / King Records
1 Платинест
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
 • Компилација на сите независни песни на групата
 • Издаден: 5 јуни 2013
 • Издавачка куќа: SDR (Stardust Records)
2

* во 2013 година

Видеографија[уреди | уреди извор]

„Ikuze! Kaitō Shōjo“
Сингл
#
Наслов Официјално видео
на YouTube
Независни синглови
1 „Momoiro Punch“
2 „Mirai e Susume!“
Синглови под голема издавачка куќа
1 „Ikuze! Kaitō Shōjo“ види
2 „Pinky Jones“ види
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
3 „Mirai Bowl“ види
„Chai Maxx“ види
4 „Z Densetsu: Owarinaki Kakumei“ види
5 „D' no Junjō“ види
6 „Rōdō Sanka“ види
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) види
7 „Mōretsu Uchū Kōkyōkyoku Dai 7 Gakushō „Mugen no Ai““ види
8 „Otome Sensō“ види
„PUSH“ види
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) види
9 „Saraba, Itoshiki Kanashimitachi yo“ види
„Wee-Tee-Wee-Tee“ види
2.
албум
„Neo STARGATE“ види
„BIRTH Ø BIRTH“ види

Награди[уреди | уреди извор]

Година Премија Категорија Номинирана работа Резултат
2012 4th CD Shop Awards[8][9] Battle and Romance Победничка
2013 2013 MTV Video Music Awards Japan Најдобра кореографија „Saraba, Itoshiki Kanashimitachi yo“ Победничка

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „QUIRKY QUINTET / Momoiro Clover Z adding splash of color to music world“. Јомиури Шимбун (англиски). Daily Yomiuri Online. 2011-07-22. Архивирано од изворникот 2012-09-05. Посетено на 2013-09-08.
 2. „ももいろクローバーZのCDシングルランキング、ももいろクローバーZのプロフィールならオリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2013-09-08.
 3. „一般社団法人 日本レコード協会|各種統計“ (јапонски). RIAJ. Посетено на 2013-09-08.
 4. „一般社団法人 日本レコード協会|各種統計“ (јапонски). RIAJ. Посетено на 2013-09-08.
 5. „ゴールド等認定作品一覧 2012年8月“ (јапонски). RIAJ. Посетено на 2013-09-08.
 6. „ももいろクローバーZのCDアルバムランキング、ももいろクローバーZのプロフィールならオリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2013-09-08.
 7. „一般社団法人 日本レコード協会|各種統計“ (јапонски). RIAJ. Посетено на 2013-09-08.
 8. „ももクロがCDショップ大賞受賞「次はノーベル賞!」“ (јапонски). Natalie. 2012-02-27. Посетено на 2013-09-08.
 9. „アイドル初の快挙! ももクロ、CDショップ大賞受賞“ (јапонски). Eiga.com. 2012-02-28. Посетено на 2013-09-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]