Марко Симеунович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Симеунович
Лични податоци
Полно име Марко Симеунович
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)
Положба Голман


* Настапи (Голови)

Марко Симеунович (р. 6 декември 1967 година) е поранешен словенечки фудбалер кој играл како голман. Тој ја претставувал својата земја на два големи турнири, Евро 2000 и Светското првенство во ФИФА 2002 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Фудбалската кариера ја започнал во својот матичен клуб НК Марибор. Како млад се преселил во Црвена звезда Белград, каде што не добил можност. Откако бил замена против Баерн Минхен во полуфиналниот реванш од Европскиот куп 1990–91,[1] се преселил во НК Олимпија. Освои четири последователни првенства на Словенија и два купа на Словенија во Љубљана. Во сезоната 1996-1997 тој освоил двојна (шампионат и куп) со НК Марибор. По краткиот период во Шекерспор тој освоил три последователни шампионати на Словенија со Марибор. Подоцна играше за Олимпијакос Никозија, АЕЛ Лимасол и Интерблок.

Симеуновиќ го држи рекордот за најскап 38-годишен играч на сите времиња.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Симеуновиќ одиграл 57 натпревари за Словенија и бил учесник на Евро 2000 и Светско првенство 2002 година. Тој го направил своето меѓународно деби на 3 јуни 1992 година во првиот официјален меѓународен натпревар на Словенија, меѓународен пријателски натпревар 1–1 со Естонија во Талин.

Лично[уреди | уреди извор]

Тој е син на поранешниот играч и тренер на НК Марибор, Воислав Симеуновиќ.

Почести[уреди | уреди извор]

Олимпија Љубљана[уреди | уреди извор]

  • Вицешампион: 1995–96
  • Куп на Словенија : 1992–93, 1995–96
  • Вицешампион: 1991–92

Марибор[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Crvena zvezda-Bayern 1990 History - Line-ups - UEFA Champions League - UEFA.com“. UEFA. 24 April 1991. Посетено на 16 January 2022.
  2. „Holders Germany suffer heavy defeat“. football365. 24 January 2015. Посетено на 24 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]