Вељо Личеноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вељо Личеноски ( 1930 - 17 јули 1976) е прв филмски монтажер во Македонија, еден од основоположниците на македонскиот филм и еден од најистакнатите режисери на ТВ Скопје.