Ремон Кено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ремон Кено
Raymond Queneau
Raymond Queneau.jpg
Занимање Поет, Новелист
Значајни дела Стилски вежби, Зази во метрото

Ремон Кено (21 февруари 1903 - 25 октомври 1976), е француски романописец, поет, драматург и математичар, и еден од основачите на литературното движење наречено « Oulipo » (УЛИПО).

Биографија[уреди | уреди извор]

Ремон Кено е роден во трговско семејство. Во Париз доаѓа да студира филозофија на Сорбона. Во тоа време се дружи со групата надреалисти на која ѝ пристапил во 1924 година.

Откако раскрстил со надреализмот се вклучил во проучување на „литературните лудаци“ и работи на „Енциклопедија на неегзактните науки“. Одбиена од издавачите, оваа енциклопедија ќе му послужи за романот „Децата на лимонот“, 1938 г.

Со книгата Мојот пријател Пјеро, издадена во 1942, го доживеал својот прв успех. Во 1947 година, се појавуваат Стилски вежби, литературно ремек-дело составено од 99 куси раскази во кои на различен начин е разработена една иста банална приказна. Во 1951 е избран за член на Академија Гонкур.

Ремон Кено умира на 25 октомври во 1976 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]