Никола Плеќаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Мажи кошарка
Натпреварувач за  Југославија
Olympic Games
Сребро 1968 Мексико Сити
World Championship
Злато 1970 Љубљана
Сребро 1974 Порторико
Медитерански игри
Злато 1967 Тунис

Никола Плеќаш (роден на 10-ти јануари, 1948 година во село Брувно во близина на Грачац, СР Хрватска, СФР Југославија) е поранешен хрватски кошаркар, етнички Србин.[1] Денас живее во Загреб. За време на граѓанската војна во Југославија, му била срушена семејната куќа во Брувно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Košarkaška legenda: Prešao put od "Svetog Nikole" do "Ubij Srbina!"“, 8 јануари 2008 (посет. 18 јуни 2015 г). (на Serbian)

Извори[уреди | уреди извор]