Вецко Домазетовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вецко Домазетовски бил македонски есеист, критичар и книжевен теоретичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Вецко Домазетовски е роден во Белград на 10 јануари 1950 година. Починал на 27 јули 1984 година. Основно и средно образование завршил во Битола. Магистер по филолошки науки. Работел во Институтот за македонска книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје. Член на ДПМ од 1982 година. Автор е на книгите: Структурата на македонскиот роман 1952-1962 (студија, 1980), Студии и согледби (студии, 1984)[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Членови на ДПМ
  2. „КНИЖЕВНИ ИСТРАЖУВАЊА“. Архивирано од изворникот на 2017-03-06. Посетено на 2021-02-05.