9 ноември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1389  Изабела Валоа — сопруга на Ричард II.
1818  Иван Тургењев — руски писател († 1883.)
1841  Едвард VIIкрал на Обединетото Кралство.
1855  Александрос Зајмис — грчки премиер.
1885  Велимир Хлебников — руски поет.
1888  Жан Моне — француски политичар.
1902  Митрофан Неделин — советски генерал.
1914  Хеди Ламар — австриско-американска глумица († 2000.)
1922  Имре Лакатош — унгарски филозоф.
1929  Имре Кертес — унгарски писател.
1932  Јордан Костадинов — прв претседател на ОМО Илинден.
1934  Карл Саган — американски астроном († 1996.)
1936  Михаил Таљ — советски шахист († 1992.)
1945  Валериј Сердјуков — гувернер на Ленинградската област.
1950  Алдо Климан — книжевник, критичар, публицист и собирач на македонски и хрватски старини.
1960  Андреас Бреме — германски фудбалер.
1972  Ерик Дејн — американски глумец.
1974  Алесандро дел Пјеро — италијански фудбалер.