29 ноември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1797  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор.
1856  Георги Плеханов — руски револуционер.
1925  Ернст Хапел — австриски фудбалер и тренер.
1932  Жак Ширакпретседател на Франција.
1946  Вук Драшковиќ — српски писател и политичар.
1951  Мирче Нешовски — македонски поет.
1964  Мајк Матијевич — хрватски музичар.
1969  Томас Бролин — шведски фудбалер.
1973  Рајан Гигс — велшки фудбалер.
1983  Јаухен Хутарович — белоруски велосипедист.
1991  Ибрахим Сисоко — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска.