Мирче Нешовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мирче Нешовски е македонски поет.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Нешовски е роден на 29 ноември 1951 година во Скопје. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Работи во Народната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ - Скопје. Член на ДПМ од 1994 година.Автор е на книгите: Прозорец на сводот (поезија, 1975), Бескрајни знаци (поезија, 1990), Комитска заклетва (поезија, 1991), Духовна галаксија (поезија, 1996), Ентелехија (поезија, 1999), Светилката на монахот (поезија, 1999), Врховниот шеф на ѓаволот,(роман),Небесната Пијета (роман)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 179 - 180.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Современи македонски писатели, Миодраг Друговац, Скопје, Наша книга, 1979.