Томас Бролин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зоран Тошиќ

Пер Томас Бролин (роден на 29 ноември 1969) — шведски поранешен професионален фудбалер кој играл  во напад или како играч од средниот ред. На клупско ниво, тој имал успешен период со АС Парма во почетокот на 1990-тите, освојувајќи го Купот на Италија, Купот на победници во Купот на куповите 1993, Супер-купот на УЕФА во 1993 и Купот на УЕФА 1995 година..[1]

На меѓународно ниво, Бролин играл и за шведската репрезентација, завршувајќи трето место на Светското првенство во ФИФА 1994 година. Боролин исто така бил член на шведскиот состав претепан во полуфиналето на УЕФА Еуро 1992, и натпреварувал на Светското првенство 1990 година.

Иако класата делуваше во младоста и беше одлична во она што беше најдобрата лига во светот, Серија А, во 2007 година беше изгласана на број 2 во анкетата "Тајмс" на "50 најлоши фудбалери (да ја благодат Премиер Лигата)" , што ја одразува неговата мрачна криза во форма, со тежина прашања исто така фактор, откако тој потпиша за Лидс Јунајтед во 1995 година.

Неговата некогаш блескава кариера никогаш не се опорави по трансферот во Лидс Јунајтед, а на возраст од 28 години се повлече од игра поради неколку повреди на повреди. Бролин беше добро познат по тоа што често славеше гол со скок-пируета.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Where are they now? No. 6 Crystal Palace FC Supporters' Website – The Holmesdale Online
  2. Lasse Bernfalk (13 June 2008). „Det känns lite som VM 1994“ (шведски). Kristianstadsbladet. Посетено на 14 February 2016.