Јаухен Хутарович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаухен Хутарович
Хутарович на Четири дена Денкерк 2015
Лични податоци
Цело имеЈаухен Хутарович
Роден29 ноември 1983 (1983-11-29) (36 г.)
Минск,  Белорусија
Висина1,79 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2007
2008–2012
2013–2014
2015-2016
Рубе-Лил Метропол
Франсес де же
Аг2р-Ла Мондијал
Бретањ-Сеше анвиронман
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2010)
Еднодневни трки и класици
MaillotBielorrusia.PNG Национален друмски првак (2008, 2009, 2012, 2014)

Јаухен Хутарович (белоруски: Яўген Гутаровіч; р. 29 ноември 1983 во Минск) — поранешен белоруски друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2007-2016.

Кариера[уреди | уреди извор]

На Тур де Франс 2009, Хутарович бил последен возач во генералниот пласман. На етапата 2 на Вуелта а Еспања 2010, Хутарович ги изненадил сите, откако се држел до тркалото на Марк Кевендиш и ја освоил својата прва етапа на Гранд Тур трка, победувајќи ги врвните спринтери, како Тајлер Фарар и Алесандро Петаки.

Хутарович го напуштил ФДЖ-БигМет на крајот на сезоната 2012 и се приклучил кон Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор од сезоната 2013.[1] Во септември 2014 Бретањ-Сеше Енвиронемент објавиле дека потпишале со Хутарович едногодишен договор за 2015 година.[2] Останал со екипата во 2016 година, пред да се повлече од трките на крајот на сезоната.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Сиркут де Ардени
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 1a Тур Алзас
3. Краен пласман Тур де ла Манш
1. Етапа 1
1. Етапа 4
2007
1. Етапа 2 Тур де ла Поату-Шарент
2. ГП де ла Вил де Переншис
2008
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Три дена Западна Фландрија
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2009
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. Тур де ла Сом
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6 Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 2 Сиркут Лорена
2010
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
Медитеранска трка
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Сиркут Лорена
1. Етапа 3 Трка околу Полска
2011
1. Етапа 1 Етоал де Бесеже
1. Копа Берноки
1. Етапа 2 Тур ду Поату-Шарент
2. Курне-Брисел-Курне
2. Париз-Брисел
3. Гроте Шелдепрејс
2012
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
Тур де л’Ен
1. Етапа 1
1. Етапа 2а
2. Курне-Брисел-Курне
2013
2. Класик Лоара Атлантик
2. Рут Адели
3. Вал д’Ил У Класик 35
3. Ла Ру Туранжел
8. Гран при де Фурмие
10. Кансер Кансил Хелплајн Класик
2014
1. MaillotBielorrusia.PNG Национално друмско првенство
1. ГП де ла Сома
Трка околу Полска
1. Етапа 1
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
2. Ла Руе Туранжел
2. Гран при д’Исберг
2. Париз-Бурж
5. Гран при де Денен
8. Гент-Вевелгем
10. Дварс дор Вландерен
2015
Ла Тропикал Амиса Бонго
1. Етапа 5
1. Етапа 7
1. Етапа 8
2. Класик Арнхем-Венендал
2. Тур де Вандеја
3. Шелдепрејс
3. Краен пласман Светски пристаништен класик
9. Класика Корзика
9. Фландриско првенство
10. Национално друмско првенство
2016
1. Етапа 7 Ла Тропикал Амиса Бонго
2. Куп Минск
3. Гран при Минск
5. Нокере Курсе
5. Класик Арнхем-Венендал
7. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 156 СО
Jersey red.svg Вуелта 135 134

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Аткинс, Бен (13 август 2012). „Јаухен Хутарович во Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 13 август 2012.
  2. „Хутарович потпиша едногодишен договор со Бретањ-Сеше Енвиронемент“. Сyclingnews.com. 25 септември 2014. Посетено на 4 октомври 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]