Мајк Матијевич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Michael Matijevic
Родено имеМиленко Матијевич
Роден(а)29 ноември 1964
ПотеклоЗагреб, Хрватска
ЖанровиГлам метал
Хеви метал
Хард рок
ЗанимањаПејач, Текстописец
ИнструментиВокал, Гитара, Пијано
Период на активност1985–денес
ИздавачиMCA Records
MCM/Steelheart Records
СоработнициSteelheart
Мреж. местоhttp://www.steelheart.com

Michel Matijevic(Мајк Матијевич) роден како Миленко Матијевич на 29 ноември 1964, во Загреб, Хрватска е фронтменот на еден од последните глам метал бендови Steelheart. Тој е познат по неговиот моќен глас и широки вокални можности.