Ерик Дејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерик Дејн
Ерик Дејн во 2008
Роден(а)Ерик Вилијам Дејн
СопружникРебека Гејхарт (2004 - денес)

Ерик Вилијам Дејн (англиски:Eric William Dane) (роден 9 ноември 1972) е американски глумец, добро познат по улогата како д-р Марк Слоун во Вовед во анатомија. Тој исто така е добро познат и по споредната улога во хит серијата Волшебнички како Џејсон Дин, љубовен интерес за време не повеќе сезони на една од главните хероини Фиби Халивел.