Ерик Дејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ерик Дејн
Eric Dane - White House Correspondents' Association Dinner - cropped.jpg
Ерик Дејн во 2008
Роден(а) Ерик Вилијам Дејн
ноември 9 1972 (1972-11-09) (воз. 43 г.)
Сан Франциско, Калифорнија
Партнер(ка/ки/и) Ребека Гејхарт (2004 - денес)

Ерик Вилијам Дејн (англиски:Eric William Dane) (роден 9 ноември 1972) е американски актер, добро познат по улогата како д-р Марк Слоун во Вовед во анатомија. Тој исто така е добро познат и по споредната улога во хит серијата Волшебнички како Џејсон Дин, љубовен интерес за време не повеќе сезони на една од главните хероини Фиби Халивел.