Роберт Алт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Роберт Алт (роден на 2 јануари 1927) — поранешен швајцарски натпреварувач во боб, кој се натпреварувал во средината на 1950-тите години. Тој освои златен медал во категоријата за четири луѓе на Зимските олимписки игри 1956 во Кортина д'Ампецо.

Алт исто така освои златен медал во категоријата санка за четворица на FIBT светското првенство во Санкт Мориц.

Наводи[уреди | уреди извор]