1790 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1780178117821783178417851786 •   
178717881789 1790 179117921793
   1794179517961797179817991800
Поврзан временски период или предмет
1787178817891790179117921793
1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите1820-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1790 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]