Паво Нурми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паво Нурми

Паво Јоханес Нурми (13 јуни 1897 - 2 октомври 1973) бил фински атлетичар. Се родил во Турку, Финска.

Нурми е дел од финскиот атлетски состав во друштво со Ханес Колехмаинен , Виле Ритола и други коишто доминирале во атлетиката во 20-тите години на XX век. Негова специјалност биле средните и долгите патеки однсоно неговата доминација започнувала од тркита на 1500m, па сè до трката долга 20 km.

Паво Нурми освоил 12 медали на Олимписките игри од кои 9 златни и 3 сребрени на Летните олимписки игри 1920, 1924 и 1928 година. Во 1932 година, тој бил подготвен за настап на Летните олимписки игри во Лос Анџелес, но бил оневозможен да учествува, бидејќи станал професионалец.

Олимписки достигнувања[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри - 1920, Антверпен[уреди | уреди извор]

На Летните олимписки игри - 1920 во Антверпен, Паво нурми освоил 3 златни медали и еден сребрен. Светот се запознал со неговиот лик, стил и неговата големина. Нурми освоил злато на трките на 8000m крос кантри, 8000m крос кантри во тимска конкуренција и на 10000m. Единствениот сребрен медал го освоил во трката на 5000m.

Летни олимписки игри - 1924, Париз[уреди | уреди извор]

Во 1924, „градот на светлината“ му ја осветлил спортската кариера на Нурми којшто на Олимписките игри освоил 5 медали и сите биле златни. Златата ги освоил во трките на 1500m, 3000m во тимска конкуренција, 5000m (среброто од игрите 4 години пред тоа го претворил во злато), 5000m крос кантри и 5000m крос кантри во тимска конкуренција.

Летни олимписки игри - 1928, Амстердам[уреди | уреди извор]

„Летечкиот Финец“ продолжил да лета на атлетските патеки и на Летните олимписки игри - 1928 одржани во Амстердам. Тој освоил еден златен и 2 бронзени медали. Се позлатил во неговата препознатлива дисциплина, трката на 10000m, а сребра освоил во трката на 5000m и во трката на 3000m со пречки.

Летни олимписки игри - 1932, Лос Анџелес?[уреди | уреди извор]

На Паво Нурми не му било дозволено да учествува на Летните олимписки игри - 1932 одржани во Лос Анџелес поради тоа што станал професионалец.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Сите лични рекорди на Паво Нурми биле светски рекорди во негово време.

Трка Резултат Година
1500m 3:52,6 1924
2000m 5:24,6 1927
3000m 8:20,4 1926
5000m 14:28,2 1924
10000m 30:06,2 1924
15000m 46:49,6 1928
20000m 1:04:38,4 1930
1h 19 km 210m 1928
1 милја 4:10,4 1923
2 милји 8:59,6 1931
3 милји 14:11,2 1923
4 милји 19:15,4 1924
5 милји 24:06,2 1924
6 милји 29:36,4 1930
штафета 4 x 1500m 16:11,4 1926