Лех Качињски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лех Качињски
Lech Kaczyński
Lech Kaczyński.jpg
Претседател на Полска
Втор претседател на третата република
На должноста
23 декември 2005 – 10 април 2010
Премиер Казимјеж Марчинкевич, Јарослав Качински, Доналд Туск
Претходник Александар Квашневски
Лични податоци
Роден(а) 18 јуни 1949
Варшава, Полска
Партија Закон и Правда
Сопружник Марија Качинска
Вероисповед Католик

Лех Александер Качињски (полски: Lech Aleksander Kaczyński; 18 јуни 1949 - 10 април 2010) беше полски политичар и претседател на Полска од 2005 до 2010 година, политичар од редовите на партијата Закон и Правда и поранешен градоначалник на Варшава.

На 10 април 2010 година, тој и неговата жена Марија Качињска погинале во авионска несреќа во близина на градот Смоленск во Русија. Сите патници и целиот екипаж загинал во несреќата.[1][2]

Брак и семејство[уреди | уреди извор]

Лех Качињски се оженил со Марија Качињска во 1978 година и заедно имаат една ќерка, Марта Качињска која дипломирала на Универзитетот во Гдањск. Марта е омажена и има ќерка по име Ева. Ова семејство биле големи љубители на животни и имале две кучиња и две мачки.[3]

Смрт[уреди | уреди извор]

На 10 април 2010 година претседателскиот полски авион го пренесувал Лех Качињски со неговата сопруга Марија Качињска од Варшава до Сомленск во Русија, но авионот се срушил и сите патници и екипаж загинале. Несреќата се случила под магловити временски услови на околу 1.5 километри оддалеченост од аеродромот.[4] На авионот имало 87 патници и сите биле мртви.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]