Прејди на содржината

Фобос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фобос
Фобос
Фобос
Откривање
ОткривачАсаф Хол
Откриено18 август 1877

Фобос е еден од двата природни месечини на Марс. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 18 август 1877 г. Името го добил по придружникот на богот Марс, Фобос, и означува страв. Оваа месечина има неправилен облик и нема атмосфера.

Поврзано[уреди | уреди извор]