Дејмос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејмос
Дејмос
Дејмос
Откривање
ОткривачАсаф Хол
Откриено12 август 1877

Дејмос е еден од двата природни сателити на Марс. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 12 август 1877. Името го добил по придружникот на богот Марс, Дејмос, и означува ужас. Овој сателит има неправилна форма.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Фобос — другата месечина на Марс